„Pro lidi je připraveno 80 koncertů, tři performance, pět pouličních představení, 10 projekcí českých hudebních filmů a deset projekcí záznamů z živých koncertů,“ uvedla produkční festivalu Pavla Kormošová, podle níž se na něm vystřídá celkem 364 účinkujících, z nichž 311 jsou muži.

Příprava akce začala letos na jaře, kdy vedení města Plzně vybralo pro organizování festivalu nového pořadatele. Tím byl dlouho Esprit, kulturní servis města. Letos připravuje akci Dominik Centrum. Do přípravy zapojil celkem 45 lidí včetně dramaturgů, produkčních, techniků, pořadatelů a lidí zaštiťujících občerstvovací služby.

Právě stánky s občerstvením jsou prvním, co se v souvislosti s festivalem v ulicích města objevilo. Na náměstí Republiky, kde bude hlavní scéna, už od včerejška stojí také obří pivní stan. Dnes dopoledne se začnou stavět pódia.

„Kvůli novému povrchu náměstí Republiky, které absolutně nevyhovuje konání festivalů, se musí změnit celý systém kotvení pódia. Konstrukci už nelze připevnit do země, takže ji budou jistit nádrže celkem s osmi kubickými metry vody. Ty v pondělí přivezou tři cisterny,“ uvedl ředitel Dominik Centra Ivan Jáchim.

Další problém prý nastává s úklidem. Povrch náměstí neumožňuje strojový úklid, takže se bude provádět ručně.

Pro návštěvníky bude k dispozici 12 mobilních toalet, od umělců je bude oddělovat 75 metrů zábran a na všech scénách bude až 130 metrů čtverečních občerstvovacích míst. Celý festival zítra ve 14 hodin zahájí skupina ZO–O–YA a ukončí příští čtvrtek noční projekce filmu Trhák.