Pomáhat na jižní Moravu vyrazil v pátek také Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje. V červenci do postižené lokality vyrazí rovněž dobrovolníci z Plzně.

Hasiči vyslali do obcí k Hodonínu 32 záchranářů. „Setrvají tam dle potřeby,“ informoval operační důstojník Michal Pathy.

Finanční pomoc pošle na Moravu Plzeňský kraj. O její výši bude v pondělí rozhodovat rada kraje. Rozhodnutí rady bude schvalovat na svém mimořádném jednání Zastupitelstvo Plzeňského kraje.

„Ještě v noci jsme společně s hejtmany nabídli pomoc Jihomoravskému kraji. Záchranné složky Plzeňského kraje už v nočních hodinách zaslaly svou nabídku přímé pomoci ústřednímu týmu ministerstva vnitra, který záchranné a likvidační práce koordinuje. Na pondělním jednání rady budeme projednávat finanční pomoc cílenou přímo do zasažených obcí. Svolám k projednání finanční podpory také mimořádné zastupitelstvo, abychom obce a obyvatele jižní Moravy podpořili co nejdříve,“ uvedla hejtmanka Ilona Mauritzová.

Milion z rozpočtu

Město Plzeň poskytne Moravanům ze svého rozpočtu jeden milion korun. Primátor Plzně Martin Baxa v souvislosti s tím svolává na 8. července mimořádné jednání zastupitelstva, které poskytnutí finanční pomoci projedná. „Jde o katastrofu, jež v okamžiku změnila život a osudy tolika lidem. Bohužel i zde v Plzni si stále ještě pamatujeme na ničivé povodně ze srpna 2002, a proto víme, jak je nyní zapotřebí každá podpora. Složky integrovaného záchranného systému odvádějí na místě skvělou práci, úplné odstranění následků ale bude dlouhou cestou, na niž bude potřeba hodně peněz. Proto se i my chceme zapojit,“ uvedl Martin Baxa s tím, že do doby jednání zastupitelstva město zjistí, kam konkrétně a na jaký účel finanční prostředky pošle. Podle primátora se již také ozývají Plzeňané s nabídkou pomoci.

Městský obvod Plzeň 3 je rovněž připraven finančně pomoci oblastem zasaženým ničivým tornádem a vyzývá Plzeňáky, aby také přispěli.

„Tornádo, které postihlo jižní Moravu napáchalo obrovské škody a připravilo mnoho lidí o střechu nad hlavou a veškerý majetek. Je to katastrofa, na kterou se nelze připravit, o to více je třeba rychle pomoci, proto budeme co nejrychleji hledat cestu, jak postiženým oblastem poskytnout finanční prostředky. Zároveň ale vyzýváme zastupitele, úředníky a všechny Plzeňáky, aby se do pomoci také zapojili. Finanční pomoc je nyní to jediné, co můžeme pro Moravu udělat,“ řekl starosta Městského obvodu Plzeň 3 David Procházka.

„Při on-line akci Plzeňáci Plzeňákům jste dokázali, že osud lidí vám není lhostejný. Ukažme, že pomoci umí i Plzeňáci Moravákům,“ vyzvalo vedení obvodu, jehož představitelé sami zašlou finanční prostředky na účet charity.

Sbírku na pomoc lidem zasažených tornádem na Hodonínsku a Břeclavsku vyhlásila Diecézní charita Brno. Kromě finančního příspěvku na speciální účet je také možné zasílat dárcovské SMS. „Neorganizujeme vlastní sbírku v Plzni, ale vše zastřešuje Diecézní charita Brno. Pro sbírku byl vytvořen speciální účet a finanční prostředky doputují těm, kteří je budou nejvíc potřebovat,“ vysvětluje Petr Šimek, tiskový mluvčí Diecézní charity Plzeň.

Veškeré informace k tomu, jak pomoci, najdete zde: https://www.charita.cz/

Cestovatelé pojedou v červenci

Do zasažené oblasti mají v plánu vyjet i dobrovolníci ze Spolku cestovatelů Plzeň. Na Moravu vyrazí retro Karosou 9. července, momentálně shání lidi, kteří by se k akci připojili a autobus by tak jel plný. "Byl to spontánní nápad. Nemá smysl tam jezdit teď. Pojedeme tam z odstupem času, až bude jasné, s čím lidé potřebují pomoci. Pak nabídneme naše služby některé z obcí," vysvětlil za spolek Jan Hakl.