Zázračná socha z Čech
• Socha prý stála už na hlavním oltáři mariánského chrámu
v cisterciáckém klášteře pod Zelenou Horou. Matka Johánka
z Pomuku, pozdějšího světce Jana Nepomuckého, si u ní prý vyprosila narození dítěte
• Když konvent vypálili husité, přestěhovala se madona na Zelenou Horu, jež se stala poutním místem.
• Od začátku 16. století socha stojí na hlavním oltáři františkánského kláštera ve Vídni. Císaři ji uctívali a socha byla často brána do bitev, kde pomáhala vítězit. Stala se patronkou Vídně, kterou chránila před požáry. Její moc prý pomáhala léčit nemoci i poruchy zraku, velké zbožnosti se těšila během vídeňských morových epidemií v letech 1679
a 1713.
• Historické knihy dokládají stovky zázraků, které Zelenohorská madona vykonala. 

Pro přesnost je třeba dodat, že se nevrátí původní socha, která je ve františkánském klášteře ve Vídni, nýbrž její moderní verze. Inspirován originálem ji v těchto dnech dokončuje sochař Václav Česák ze Starého Smolivce.

„Původní socha byla gotická a v období baroka ji nahradila replika, která je dnes v kostele v Neurazech. Navrácení gotického originálu z Vídně je samozřejmě problém, takže se rozhodlo udělat něco, co by oslovilo i současného člověka a zároveň vypovědělo cosi o době, kdy bylo dílo stvořeno. Čili je to současná Panna Maria 21. století se všemi atributy původního originálu," popisuje Česák svoji práci.

Jediná se sekerou

Co Zelenohorskou Pannu Marii od ostatních odlišuje? „Většina soch Panny Marie stojí na půlměsíci, má okolo hlavy dvanáct hvězd. Tahle ale díky zázrakům, které se kolem ní děly, má další specifika, jako třeba sekeru zaseknutou v ruce. To je absolutní unikát na světě, žádná jiná Panna Marie něco takového nemá," tvrdí sochař.

Zaťatá sekera symbolizuje dřívější pokusy o zničení zelenohorského poutního místa a spálení či rozsekání sochy, které se ale nikdy nepodařilo. Socha se vždy vrátila zpět na své místo.

Původní sochu Václav Česák osobně neviděl, jen na fotografiích. „S barokní i s touto moderní replikou se ale do Vídně pojede a sochy se dotknou, aby se síla a duch té původní přenesla i do nové. Takže tam ji poprvé uvidím," řekl.

Jednu Pannu Marii už kdysi Česák vytvořil jako dárek manželce mezzosopranistce Editě Adlerové. Zkušenosti má ale i s dalšími světci. „Jsme oba věřící katolíci a sakrálním uměním se zabývám dlouho. Mám za sebou několik Janů Nepomuckých, svatého Václava, Jana Křtitele a další světce. Když umíral můj otec, udělal jsem svoji moderní vizi svatého Dismase, patrona dobré smrti, a tu sochu jsem daroval Hospicu sv. Lazara v Plzni," řekl.

Za 14 dní do slévárny

close Václav Česák bude na soše Pany Marie pracovat do konce března, potom ji odlijí ve slévárně v Norimberku zoom_in V současnosti sochař pracuje na detailech, do dvou týdnů ale musí mít sochu bezpodmínečně hotovou. „Do konce března musí být její forma v norimberské slévárně. Tam se udělá voskový model, ze kterého se pak odlije bronzový odlitek," vysvětlil Česák.

K dotýkání soch ve Vídni dojde v červnu. „Její korunky pak poputují do Říma k požehnání papeži," prozradil manažer Mikroregionu Nepomucko Pavel Motejzík.

Na Zelenou Horu se madona vrátí 3. července. „Uskuteční se významná inaugurační slavnost návratu duše Zelené Hory, její součástí bude i koncert Ave Maria Edity Adlerové a sboru Carmina. Půjde o první koncert pro veřejnost ve více než pětisetleté historii zelenohorského kostela. Zájem nás překvapil, v infocentrech jsou k dostání poslední vstupenky," dodal Motejzík s tím, že akce se bude konat v rámci zahájení regionální linie Plzně, Evropského hlavního města kultury 2015.