„Sice nevím, o co jde, ale je to docela vtipný. Něco podobného bych nečekal. Takovou zelenou potvoru na ulici nepotkáte každý den,“ podivoval se Plzeňan Marek Sviták.

Ufonů bylo možné vidět nejen na náměstí, ale také třeba před Měšťanskou besedou nebo dokonce i v telefonních budkách v centru Plzně. Žádné mimozemské invaze se ale lidé bát nemuseli. Figurky jsou totiž součástí nové expozice plzeňského science centra Techmania. Její zaměstnanci je v pondělí vytáhli ven na propagační focení.

Kromě třiceti ´zelenáčů´ budou na výstavě k vidění také další dva druhy ufonů. Celkově jich tu bude sedmdesát. „Součástí expozice bude také model kosmické lodí či oboustranné panely s LCD projekcemi,“ říká Tomáš Moravec z marketingového oddělení Techmanie.

Cílem expozice je podle něho populárním způsobem předat zejména dětským návštěvníkům poznatky z oblasti kosmonautiky a ufologie a přimět je k většímu zájmu o vědu a techniku.

O prázdninových sobotách tu bude možné navštívit přednášky, jejichž námětem budou například pitva mimozemšťana nebo historické záhady UFO. Mimozemšťany uvidíte v Techmanii poprvé v pátek. Hala jim bude patřit až do konce září. Stejný projekt se před nedávnem představil v Praze.