Barokní kaple byla 12. září 1731, necelých třicet let poté, co nechal Ferdinand Morzin zámek vystavět, vysvěcena litoměřickým biskupem Janem Adamem Vratislavem z Mitrovic. Podle průvodkyně a odbornice na historii Dolnolukavicka Evy Klepsové měla pro lidi v okolí veliký význam. „Na bohoslužby sem docházela nejen šlechta, která seděla patře v oratoři, kde bylo zatopeno, ale i obyčejný lid, který slova kněze poslouchal dole na dřevěných lavicích,“ sdělila průvodkyně.
Kaple ihned po vstupu zaujme velikým černozlatým oltářem. Další věc, která upoutala pohled návštěvníka na první pohled, bylo osm do čtverce sestavených mramorových sloupů, které dávají kapli jakousi mohutnost. V neposlední řadě stojí za zmínku stropní freska umělce Júlia Luxe, na které je vyobrazen sv. Jan Nepomucký. Celkově však kaple, podobně jako zámek, působí poměrně sešle a zchátrale, na rekonstrukci by však byly potřeba desítky milionů korun.
Dolnolukavický zámek proslavil Haydn
Dolnolukavický zámek je známý hlavně milovníkům hudby. Od roku 1993 se zde každoročně na podzim pořádají Haydnovy slavnosti. Co měl skladatel Joseph Haydn společného s Dolní Lukavicí, vysvětlila průvodkyně Klepsová. „Haydn do obce jezdil na pozvání rodiny Morzinů. Tato rodina milovala hudbu a na zámek jej zvala. Podle pramenů zde pobýval přibližně v letech 1757 až 1761 a působil jako kapelník v orchestru,“ upřesnila historička. „Haydn zde složil několik svých symfonií, z nichž nejznámější je 1. symfonie D-dur, nazývána také jako Lukavická,“ sdělila Klepsová.
Po rodu Morzinů se na zámku vystřídalo ještě několik rodin, například Schönbornovi, kteří byli rovněž velmi nakloněni hudbě. Posledním evidovaným majitelem zámku byl právník Veverka, který však v roce 1945 kvůli zestátnění majetku o zámek přišel. „V padesátých a šedesátých letech zde byla psychiatrická léčebna, poté sklad léčiv. Zámek se pak stal majetkem obce. V roce 2002 byl navrácen potomkům pana Veverky, kteří se zde usadili,“ vysvětlila Klepsová.
Jedním z nich je Zoltan Duphenieux, který bydlel v Toulouse či v Londýně, ale v jihoplzeňské vesničce se mu zalíbilo nejvíce. Podle jeho slov převzala jeho rodina stavení v hrozném stavu. „Do střechy zatékalo, vevnitř to bylo celé vlhké, trámy byly napadené dřevomorkou. Za pomoci dotací se nám část zámku podařilo opravit, ale už nám došly peníze,“ sdělil Duphenieux. Podle něj by nějaké finance měly přijít z rozpočtu mikroregionu a další částku se podaří vybrat během Haydnových slavností. „Celková rekonstrukce by stála odhadem kolem padesáti milionů korun,“ sdělil Duphenieux. Ten se sám snaží zámek opravovat, kde je potřeba. „Vždyť je to nádherný ´barák´ s krásným parkem a úžasnou přírodou v okolí,“ uzavřel.