Majitelé bytů, kteří topí málo nebo nevyužívají své nemovitosti, mohou cítit křivdu. Ministerstvo pro místní rozvoj totiž na ně upletlo bič 
v podobě vyhlášky měnící vzorce pro rozúčtování tepla domácností. Novinkou, která platí od zúčtovacího období 2016, chce napravit nespravedlnost, kdy se majitelé středových bytů nechávali vytápět od sousedů a neplatili za to. Dotkne se to i prázdných bytů.

Plzeňan Michal Svoboda je ve svém bytě pouze dvakrát třikrát v týdnu. Nebydlí ve středovém bytu a opatření ministerstva považuje za nespravedlivé. „Ještě nemám spočítané, o kolik korun zaplatím víc. Je to nespravedlivé, protože se nenechávám vytápět. Budu muset popřemýšlet, jestli byt pronajmout nebo prodat," řekl Svoboda.

Vyhláška počítá s právem Společenství vlastníků jednotek (SVJ) vymezit u nákladů na teplo základní složku šířeji než dnes. Nově je SVJ limitováno rozmezím 30 až 50 % pro základní složku a zbytek pro spotřební složku. A další změna: Zatímco dosud se uplatňovala maximální odchylka +/- 40 % průměrných nákladů na vytápění v domě, nově může klesnout oproti průměru jen o 20 %, stoupnout na 100 %. 
V praxi to znamená, že domácnosti, které na teple ušetří více než 20 % průměrných nákladů na jeden metr čtvereční, zaplatí za vytápění 80 % průměrných nákladů. Připlatí si i domácnosti, které si rády hodně přitopí. Ty budou limitovány až dvojnásobkem průměrných nákladů na jeden metr čtvereční plochy.

Vyhlášku chválí Asociace rozúčtovatelů tepla a vody. „Je dobře, že nová vyhláška vyšla. Je to krok k větší spravedlnosti mezi obyvateli. Není ale ideální, protože neřeší rozúčtování domácností, kde jsou bytové předávací stanice," řekl sekretář Asociace rozúčtovatelů tepla a vody Jaromír Pohanka.

Je přesvědčen, že vyhláška bude pozitivní pro ty, kteří topí na 20 až 21 stupňů a využívají termostatické ventily. „Není spravedlivé, aby dopláceli na lidi, kteří větrají a přitom topí na pětku," tvrdil Pohanka.

František Janoch z SVJ na Doubravce míní, že člověk by měl platit jen to, co spotřebuje. „Trendem je ale zvyšovat paušální platby, což se mi nelíbí," uvedl k novince Janoch 
s poukazem na střet odborníků. „Jedni jsou pro placení pouze spotřebovaného tepla 
a druzí chtějí zohlednění prostupnosti tepla jednotlivými byty," dodal Janoch.

Vyhláška mění také sankce pro majitele bytů, kteří neumožní odečet tepla nebo montáž měřidla. „Dříve to byl 1,3 až 1,6 násobek spotřební složky podle průměru ostatních domácností, nyní je to trojnásobek. Tím se podařilo vyřešit velkou chybu, protože to nemělo sankční charakter," pochvaloval Pohanka.

Změny možná čekají spotřebitele i na trhu elektřiny. Energetický regulační úřad (ERÚ) představil návrh nových tarifů elektřiny, které by měly platit od ledna 2017. Podle návrhu se má zvýšit paušální platba za jističe, a naopak klesnout část plateb za odebranou elektřinu. Prodělaly by na tom malé či spořivé domácnosti i majitelé budov 
s menší spotřebou, například chalupáři. „Je prostě pravda, že když si někdo jednou za dva roky zapne svářečku, ale má na ni připravenou kapacitu, jeho rezervace v síti stojí hodně peněz. Je to podobné jako 
u připojení k internetu: pokud máte rychlost připojení 100 Mbit/s, také zaplatíte mnohem více než za poloviční připojení, i když si každý den nestahujete filmy a tu vysokou rychlost nevyužijete," sdělil mluvčí ERÚ Jiří Chvojka 
s tím, že tarify budou upraveny tak, aby žádná skupina spotřebitelů nebyla změnou poškozena.

„Osmdesát až devadesát procent zákazníků by změny nemělo pocítit, tedy bez jakékoliv změny nebo potřeby cokoliv dělat budou platit stejně nebo méně než dosud," hájil změnu Chvojka.