Šestasedmdesátiletá Jana z Plzeňska žije sama v rodinném domě a klientkou zkrachovalé společnosti byla od roku 2013. U Bohemia Energy (BE) měla důchodkyně plyn i elektřinu. Za plyn platila na zálohách měsíčně necelé 4 tisíce, za elektřinu něco málo přes tisíc korun. Šokem pak pro ni bylo, když jí po krachu BE přišlo vyúčtování záloh od DPI. „Za elektřinu jsem měla platit čtyři tisíce korun, za plyn přes 14 tisíc. Důchod mám 13 tisíc. Na zálohy by tak padly veškeré úspory,“ líčila seniorka.

Nový dodavatel

Situaci chtěla řešit co nejdříve, o pomoc požádala rodinu. „Vnučka mi převedla energie k ČEZu. Už mám nové smlouvy s přijatelnými cenami, ale zálohy DPI jsem raději zaplatila, abych nemusela platit penále,“ řekla.

Jana doplnila, že pokud by musela platit za zálohy za plyn tak vysoké částky, nechala by ho odpojit. „Mám krbová kamna, ve kterých bych si topila. Nic jiného by mi nezbývalo,“ uzavřela.

Podobnou zkušenost má i devadesátiletá Marie z Plzeňska. Ta by měla na zálohách DPI zaplatit za plyn a elektřinu 10 tisíc korun, důchod má však 12 tisíc. Zálohy za desátý měsíc splatné k poslednímu říjnu tak žena uhradila. „Doufám, že mi co nejdříve přijde nová smlouva, kterou mám sjednanou po telefonu,“ uvedla Marie.

Fakultní nemocnice Plzeň
Fakultní nemocnice se přidala ke krajským a zakázala návštěvy

Téměř pětinásobek původní ceny záloh zaplatila paní Jitka z Tachovska za plyn od společnosti Innogy. BE přitom původně platila 4 a půl tisíc měsíčně. „Za říjen jsem zaplatila 24 tisíc korun. Už mám vyřízenou i novou smlouvu, kde jsou zálohy nastavené na deset tisíc. To není málo, ale alespoň za to jsme rádi,“ popsala žena.

Jitka předpokládá, že se situace na trhu s energiemi v budoucnu uklidní. Podle ní však bude mít krach BE a zdražování energií negativní efekt na životní prostředí. „Myslím si, že mnoho lidí si dá domů kamna a budou pálit všechno možné. V době, kdy se tolik hledí na ekologii, je to paradox,“ pověděla žena z Tachovska.

Stát sníží zálohy

V úterý se ministerstvo průmyslu a obchodu domluvilo s Energetickým regulačním úřadem, že bývalým klientům Bohemia Energy, kterým se energie automaticky převedly k DPI, sníží první dvě zálohy. Informoval o tom ministr Karel Havlíček. Za měsíc listopad stát zálohy sníží o 50 procent, za listopad o 40. V konečném výsledku však lidé zaplatí plnou výši. Je proto potřeba co nejrychleji uzavřít smlouvu s novým dodavatelem.