VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na vodovod ve Lhotě se lidé nepřipojí

Plzeň /DOPLNĚNO/ - Více než třetina obyvatel Lhoty nemá vodovodní přípojku. Ačkoliv právě vidina vodovodu a kanalizace patřily mezi hlavní důvody, proč se tato obec připojila k Plzni a stala se desátým městským obvodem, lidé mají smůlu.

16.4.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník / archiv

Vodovod sice už od roku 2006 funguje, ale vodu jim vyfoukl soukromý investor. Zamluvil si vodovodní přípojky pro desítky nových domů, které dosud nestojí. Kapacita lhoteckého vodovodu je tak malá, že už téměř rok nemají další žadatelé šanci.

„Na problém jsem narazil, když moje firma koupila ve Lhotě pozemek na dům, který jsem pak chtěl prodat. Věděl jsem, že je tam zavedený vodovod, tak jsem žádal o přípojku. Zjistil jsem ale, že to není možné, voda už je zamluvená pro budoucí výstavbu,“ vypráví svou zkušenost Vladimír Brant z Plzně. Proto musí udělat vrt a koupit i čističku vody, provoz celého domu se tak prodražuje zhruba o pět tisíc korun ročně.

Problém mají i starousedlíci. Kdo nepožádal o přípojku včas ještě před soukromým investorem, na vodovod se nenapojí. „Ve Lhotě je dvojí kvalita vody, jedna docela dobrá z hloubkových vrtů, které si musí lidé na vlastní náklady udělat. A pak je zde voda z mělkých studní, která se dá použít jen jako užitková, je zabarvená a často zapáchá,“ říká starosta Lhoty Jiří Schoř.

Obec pro své obyvatele v současné době mnoho dělat nemůže. Vodu za ně zamluvit nemohla, požádat musí každý sám za sebe. „Mnozí to podcenili. Říkali si, až tu vodovod bude, zažádáme o přípojku. Teď tu sice je, ale bohužel bez vody,“ konstatuje Schoř.

Hlavní problém tkví v tom, že vodovod mezi Plzní a Valchou má malou kapacitu, velká plánovaná výstavba ji plně vyčerpá.„Stejný problém jako řešíme my, mají i na Valše a také v Liticích,“ říká starosta. Řada obyvatel Lhoty si musí kupovat balenou pitnou vodu v obchodech. Minulý rok lidem dokonce voda v studních vysychala.

Původní majitel pozemků, kde mají stát nové domky se zamluvenými přípojkami, již pozemky nevlastní, prodal je developerské společnosti CZ stavební holding. Ta zde chce vystavit 140 rodinných dvojdomků. „Územní rozhodnutí je vydané, projekty máme hotové, čekáme jen na stavební povolení. Doufáme, že první etapu výstavby 20 domů budeme moci zahájit letos na podzim,“ uvádí jednatel společnosti Zdeněk Qarda. Nasmlouvané přípojky tak alespoň brzy najdou využití.

Podle zástupce generálního ředitele Vodárny Plzeň, a. s., Jana Kretka není blokování pro plánované projekty z lidského pohledu pochopitelné, po právní stránce je ale zcela v pořádku. „Vydané územní rozhodnutí nemůžete vzít zpět, že jste si to rozmysleli. Má sice určitou platnost, ale pokud v té době investor požádá o stavební povolení a začne stavět, prodlužuje se mu už napořád. A je jedno, jestli postaví jeden dům nebo slíbenou stovku,“ uvádí Kretek.

Částečně si mohou za problémy i sami obyvatelé Lhoty, kteří otáleli se žádostmi o přípojky. „Když se vodovod v roce 2006 spustil, byla připojena jen mateřská škola a my jsme museli dokonce vodu upouštět, abychom zachovali její kvalitu,“ vzpomíná Kretek. Pak se objevili soukromí investoři a kapacitu, kterou nedostatečný vodovod nabízel, rychle zamluvili pro své projekty v Liticích i na Valše.

„Nyní existuje zpracovaná projektová dokumentace na posílení vodovodní sítě na Valchu, Lhotu a Litice, a vše je tedy jen otázkou investora, kterým může být buď město, nebo soukromník,“ dodává Kretek.

Autor: Michaela Kunešová

16.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

parlamentní volby v Horních Počernicích, 20.10.2017
SLEDUJEME ON-LINE
22

Volební místnosti se zavřely

Ilustrační foto.

Opilý řidič havaroval u Chotíkova. Nikdy si přitom neudělal řidičák

Hubník: Škoda první půle

Lugano (od zvláštního zpravodaje deníku) – Utkáním proti Luganu naskočil znovu do mužstva po dlouhé pauze zaviněné vleklým zraněním. Svůj návrat si ale kapitán Viktorie Roman Hubník představoval určitě jinak. Jeho tým prohrál v Luganu 2:3 a ani on sám neměl svůj den.

Volební účast v Plzni se pohybuje kolem 60 procent

Plzeň - V parlamentních volbách 2017 šlo v Plzni k volebním urnám kolem 60 procent voličů.

Sportovci bez šance na úspěch

Plzeň - Podle jmen by se mohlo zdát, že sestavili dobrý tým, který může porážet své soky.

SOUTĚŽ o vstupenky na Tátu

Plzeň – Celosvětově úspěšná one man show Táta o tom, jak lze s humorem zvládnout období před narozením dítěte a po něm, se stala vedle Cavemana jednou z programových stálic Měšťanské besedy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení