„Předvádím truhlářskou práci, hlavně vyřezávání a broušení prkének, prostě to, co by začínající truhlář měl umět. Lidé mají o tento obor velký zájem, protože vědí, že v budoucnu se určitě uplatní," popsal svůj obor student třetího ročníku.

„Já ukazuji instalatérskou činnost, konkrétně vaření instalatérských trubek," předvedl Roman Langmajer ze Středního odborného učiliště stavebního.

Perspektiva řemesel Ve středu se konal již sedmý ročník veletrhu perspektivy řemesel 
v kulturním domě Stod. Ten je zaměřen především na žáky druhého stupně základních škol, protože prezentuje studijní nabídky a pracovní příležitosti pro budoucí učně a středoškolské studenty. Veletrh byl však přístupný i rodičům, kariérním poradcům, pedagogům i široké veřejnosti.

Studenti Střední odborné školy ve Spáleném Poříčí si s sebou na veletrh přivezli také několik živých zvířat. „Naše škola nabízí obor ekologie a ochrana životního prostředí a obor sociální činnost, takže se zajímáme o ochranu přírody i lidí," představila školu studentka čtvrtého ročníku ekologie. Škola si prý zakládá především na praktické činnosti. „Máme ve škole akva teru, kde se učíme pracovat se zvířaty. Na ukázku tady máme například škrtiče krajtu královskou," svěřila se studentka.

Na své si přišly i mladé dívky. „Nabízíme kosmetické služby a líčení. Moje kolegyně dělá manikúru a další se vám postará o nový účes, " pozvala budoucí kosmetička Karolína Vašková do zkrášlovacího koutku.

„Máme různé obory – malba a kresba, sochařství a další. Já studuji malbu a kresbu, nejraději kreslím návrhy šatů, v budoucnu bych chtěla být módní návrhářkou," vysvětlila studentka třetího ročníku Aneta Košanová.

„Studuji sociální služby, které budou v budoucnosti určitě potřebné, hlavně péče o seniory a nemocné," uvedla studentka Renáta Nováková.

Žáci základních škol se mohli seznámit s různorodými obory, někteří z nich si dokonce svoji budoucí školu vybrali. „Rozhodl jsem se pro Střední průmyslovou školu elektrotechnickou. Tento obor mne baví, vím, že v Plzni je několik škol, které mají takové zaměření, tak jsem zvažoval, na kterou z nich půjdu a tahle škola se mi líbí nejvíce," řekl Tomáš Hána.