Před týdnem se na největším plzeňském náměstí otevřely tradiční vánoční trhy. I letos tu opět prodává Eva Ulmová z Plzně, nabízí vlněné svetry z Turecka a nejrůznější druhy cukroví. Adventní trhy bývají vždy jejím podstatným zdrojem příjmů. Zisk z vánočních trhů tvoří podle ní 30 až 40 procent tržeb z celého roku. „Loni, kdy nás vláda zavřela po čtyřech dnech, to byla tragédie. Měla jsem nakoupené metráky cukroví za statisíce, které jsem mohla tak akorát vyhodit. Stovky svetrů, které jsme nemohli prodávat, jsme zabalili do pytlů a nabízíme je tu letos. Je vidět, že se Plzeňané na trhy opravdu těšili, proudí sem štrúdly lidí,“ říká trhovkyně Ulmová.

Zároveň s vysokou návštěvností se ale podle prodejců na letošních trzích podepisuje také nelehká ekonomická situace a s ní související šetření. „Jezdím sem pravidelně a je opravdu znát, že se lidé těšili. Říkají nám, jak jim to ty dva roky chybělo. Na druhou stranu je ale také vidět, že se trhy nesou v duchu šetření. Lidí přichází hodně, ale moc nenakupují,“ hodnotí další prodejce a dodává: „Někteří trhovci museli letos zdražit kvůli vyšším nákladům na suroviny a materiál. A to se samozřejmě podepisuje na tom, že lidé nakupují méně a raději se tu jen tak courají a potkávají se svými známými na kus řeči.“

Rozsvícení vánočního stromu na náměstí Republiky v Plzni sledovaly tisíce lidí. Letos zdobí střed města patnáctimetrová jedle ojíněná.
Plzeň rozsvítila na náměstí Republiky svůj vánoční strom

„Letošní rok byl pro nás ekonomicky velmi náročný. Ale neodradilo nás to. Nějaké kompenzace od státu jsme dostali. Ztráty byly hrozné. Měli jsme dopředu nakoupené maso a klobásy. Něco se prodalo, ale značná část se bohužel musela vyhodit,“ doplňuje prodejkyně klobás.

Adventní trhy v Plzni patří mezi největší trhy v republice. Pětinu stánkařů letos tvoří zcela noví prodejci. „Letos zde máme celkem 130 stánků. Kolem 20 procent prodejců je úplně nových. Někteří z těch, co tu byli dříve, nepřežili covidové období a někteří zase nesehnali brigádníky. Trhovcům hodně pomohl premiér Petr Fiala, díky kterému dostali letos na jaře slíbené kompenzace,“ říká organizátor trhů Jaroslav Strohschneider.

Adventní trhy se na náměstí Republiky konají do 23. prosince, stánky jsou otevřeny denně od 10 do 20 hodin.

Úspornější výzdoba v ulicích

Adventní čas zpříjemňuje například vánočně nazdobená tramvaj, kterou do ulic západočeské metropole vyslaly při zahájení adventu v neděli 27. listopadu Plzeňské městské dopravní podniky.

Vánoční světelnou výzdobu ulic město postupně vyměňuje za úspornější. Aktuálně je již 95 procent světelných prvků v provedení LED, které šetří elektrickou energii. Výzdobu města instalují pracovníci osvětlení Plzeňských městských dopravních podniků. Do 10. prosince bude kompletně dokončena instalace vánoční výzdoby nejen v centru, ale i v plzeňských obvodech. Celkem se počítá s umístěním 556 vánočních dekorací a prvků.

Více než pět desítek letadel, vrtulníků a kluzáků, které jsou na letišti v Líních provozovány, přistavili na stojánku letiště jejich provozovatelé, piloti a nadšenci do létání na důkaz toho, že je na letišti provoz a slouží stále k leteckým činnostem.
O gigafactory se rozhodne do konce roku. Plzeň vzkázala, že továrnu nepodporuje