K požáru dětského tábora mezi obcemi Letiny a Skašov přijelo v sobotu dopoledne 14 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. V táborové kuchyni bouchly propanbutanové láhve a plameny ji celou zachvátily. Dvě kuchařky zůstaly uvnitř a utrpěly rozsáhlé popáleniny druhého a třetího stupně. Oheň se pak rozšířil i na vedlejší dřevěnou budovu a do okolního lesa. Děti se polekaly a schovaly se do chatek, některé utekly do lesa a musel je hledat i armádní vrtulník. Naštěstí se jednalo jen o taktické cvičení integrovaného záchranného systému. Jeho scénář se ale ještě zajímavě vyvinul.

Oblaka hustého, štiplavého dýmu se z tábora opravdu valila. Velitel nepomucké požární stanice, vedoucí sobotního cvičení Zbyšek Zuber poté, co ohlásil požár na tísňovou linku, zapálil obří dýmovnici. Táborníky suplovali nepomučtí pionýři a děti z SDH Letiny. Rozprchli se po lese, jiní se schovali do chatek. Za chvíli přijíždí jednotka letinských hasičů a za ní další. Některé táborníky objeví hasiči ihned, z hořící kuchyně vynáší i popálené kuchařky, o které se po příjezdu postará záchranka. Ale mnohé děti si musí ještě chvíli počkat.

Hrdinou dne se stal Vojta Kastner. Schoval se na střechu. Protože jedním z cílů cvičení bylo i prověření dodávek vody, stříkalo se doopravdy. A tak Vojta dostal pořádnou spršku, když hasič z druhé strany domku obloukem krotil plameny. Přesto ani nehlesl, dokud si ho hasiči nevšimli. „Nadával jsem potichu pro sebe,“ svěřil se. „Alespoň bys neuhořel,“ povzbuzovali jej ostatní.

Větší problém měli hasiči s nalezením dětí, které utekly do lesa. Pozemní rojnici pomáhal ze vzduchu armádní pátrací vrtulník SAR. Jmenný seznam táboroví vedoucí s velitelem zásahu Vlastimilem Přibáněm pomalu odškrtávají, ale stále chybí Simona Krýslová. Pátrání už trvá dlouho a Zuber se rozhoduje prověřit i krajské operační středisko. Volá Simoně na mobil. „Zavolej na 150 a řekni, že ses ztratila a že se bojíš,“ nabádá ji. Všichni jsou zvědaví, jestli je možné dívku zaměřit například podle telefonu. Za několik minut začne houkat maják na cisterně přeštických profesionálních hasičů. Netrvá dlouho a Simona doráží do tábora. „Nejdřív se mi operátorka ptala, kde jsem, tak jsem jí řekla, že někde v lese. Pak mi předala kolegyni. Říkala, že jsou tam někde hasiči. Dostala nápad a řekla jim, ať houknou. Zeptala se, jestli je slyším a jestli můžu jít podle zvuku,“ popsala Simona.

Cvičení prověřilo práci záchranářů při řešení mimořádné události s větším počtem evakuovaných osob a větším rozsahem požáru v lesnatém terénu, za nedostatku vody. „Nějaké chyby tu byly, ale takové cvičení se dělá právě proto, aby se odstranily. Některé jednotky nedorazily, takže budeme muset prověřit proč,“ zhodnotil akci Zuber.