S rodinou se zhruba před třemi lety přestěhoval do nového bytu v Plzni na Sylvánu. Místo toho, aby si užívali klidné, kvalitní bydlení, chtějí co nejdříve pryč. Luboš už totiž ani nemůže vyjít na ulici, aby se na něj nepřilepila partička pochybných existencí a nepožadovala peníze a další cennosti. Za to mu slíbí jediné – nezmlátí ho. A není sám, kdo má podobné zkušenosti. Bandy vyděračů se prý na Sylván stahují z Vinic, které patří mezi nejrizikovější oblasti Plzně.

„Poprvé se mi to stalo asi před rokem. Čekal jsem na kamaráda, když ke mně přišli dva zhruba pětadvacetiletí týpci a řekli, ať jim dám peněženku a telefon. Odmítl jsem, tak mě chtěli odtáhnout do auta. Vysmekl jsem se a začal utíkat. Naháněli mě autem po ulicích, přeběhl jsem snad celé Vinice, než jsem je setřásl,“ vypráví středoškolák.

Od té doby se útoky stupňují a party se rozrůstají. Jsou v nich lidé stejně staří jako Luboš, ale i dospělí. „Oslovují mě v tramvaji, čekají před barákem a napadají mě a mlátí. Několikrát jsem jim musel dát stovku, aby mě nechali, ale chtěli by pořád víc,“ říká student, kterému se kvůli problémům zhoršil i prospěch ve škole. „Připadal mi takový divný, nesoustředil se. Často přišel pomlácený, ale tvrdil, že je to ze sportu. Ptal se, jestli ho nesvezu na tramvaj, i když dřív by o nic takového nestál. Když jsem mu chtěla koupit nový mobil, odmítl. Teď už vím, že se bál, aby mu ho neukradli,“ doplnila Lubošova matka.

Podobné zkušenosti jako Luboš má i další mladík ze Sylvánu. Kvůli bezpečnosti si nepřeje zveřejnit jméno. „Na mě osobně si nic nedovolují. Ale moji přítelkyni často obtěžují. Nemůže jít ani nakoupit, aby nemusela poslouchat oplzlé narážky a průpovídky. Znám i další lidi, po kterých chtějí peníze a telefony. Jednou jsem zachránil kamaráda před výpraskem, protože jsem šel náhodou po ulici a viděl jsem, jak ho otravují. Většinou si totiž troufají jen na člověka, když je sám,“ potvrdil mladý muž.

Na policii se Luboš neobrátil. „Známí u policie mi jasně řekli, že to ani nemá cenu. Je to slovo proti slovu a nic se nepodaří prokázat,“ vysvětlila jeho matka.

Podle odborného průzkumu, který si nechal vypracovat plzeňský magistrát, patří Vinice mezi místa v metropoli, kde se lidé cítí nejméně bezpečně. Radní pro bezpečnost Karel Paleček přiznává, že podobné problémy se řeší jen obtížně. „Stejně je ale potřeba je hlásit, jinak se vyřešit ani nemohou. Pokud lidé napíší svůj podnět, i anonymně, na portál Bezpečné město, budeme se jím zabývat a mohou třeba častěji ulicemi Sylvánu procházet strážníci,“ podotkl Paleček. Podobně to prý dopadlo na Petrohradě, kde party romských dětí napadali studenty gymnázia. Počet strážníků na Lochotíně a Vinicích se má do budoucna zvýšit. Nyní tady funguje pouze jedna služebna městské policie.

„Pokud se podobná situace bude opakovat, doporučujeme okamžitě volat linku 158, pak policisté mohou začít konat. Nyní ale nic hlášeného nemáme,“ doplnila mluvčí plzeňských policistů Simona Čejková.

Kromě mužů zákona se oběti šikany nebo vydírání mohou obrátit i na Centrum SOS Archa v Prokopově ulici, které zřizuje plzeňská pobočka Diakonie ČCE. I tady je možný e–mailový anonymní kontakt.