Předloni je ale současný starosta sboru Oldřich Velický s Miroslavem Maškem obešli a znovu vyburcovali k činnosti. Teď už na sbor mohou být obyvatelé Kyšic právem hrdí. Hasiči v obci přispívají ke společenskému dění a jsou připraveni chránit zdraví i majetek svých spoluobčanů.

Rychlost, jakou se hasiči vzchopili, je přitom obdivuhodná. Ke starým členům se začali přidávat mladí a sbor se rozrostl. Postaráno by snad mělo být i o jeho budoucnost, protože po Kyšicích díky práci velitele Jana Navrátila a jeho ženy běhá kolem dvacítky nejmenších hasičů.

Kyšickým hasičům se už podařilo uspořádat i dvě soutěže. Loňské hostování závodu okrsku totiž letos v květnu pro velký úspěch zopakovali. „Bylo tady přes dvacet družstev. My jsme měli dva týmy dětí, dva mužů a jedno skoroženské držstvo, které bylo první,“ sdělil Velický.

Spokojení jsou kyšičtí hasiči i se svým vybavením. Ve zbrojnici jim zůstala historická Erena, která by sice potřebovala generální opravu, ale i tak je ozdobou a ozvláštněním ruzných akcí. Pro případy potřebného zásahu obec hasičům koupila cisternu od sousední Dýšiny a po rekonstrukci je požární stříkačka.

Kyšičtí hasiči se zúčatňují odborných školení a cvičení. Svoji zásahuschopnost si prověřili třeba v Líních nebo spolu s dýšinskými kolegy v hlinném dole, kde hasili zapálenou hromadu papírového a dřevěného odpadu.

SDH Kyšice už je aktivní i v otázce společenského života v obci. Hasiči se zúčastňují například oslav osvobození nebo dělají dětský den, kam pozvali i kolegy z profesionálního sboru, kteří tu předvedli slaňování.

Protože hasiči cítí velkou podporu současného vedení obce, snaží se tuto pomoc oplatit. Když bylo potřeba, postarali se třeba o odstranění sněhu a nebezpečných rampouchů ze střechy kulturního domu nebo vyčistili okapy na mateřské školce.