Školu navštívily během jednoho dne zhruba dvě stovky středoškoláků. Mnohé z nich doprovázeli rodiče. „Syn se teprve rozhoduje, na kterou vysokou půjde, ale strojařina je jednou z variant a tak jsme se přijeli podívat, abychom zjistili nějaké bližší informace. Zajímá mě hlavně to, jestli by kluk po škole sehnal práci v oboru,“ prozradil jeden z přítomných tatínků Jaroslav Válek z Holýšova.

Mladé lidi měl ke studiu na strojní fakultě nalákat i plzeňský automobilový závodník Václav Pech, který byl hostem Dne otevřených dveří a stal se patronem Formule SAE. Vůz studenti fakulty letos sami vyrobili a v sobotu jej také představili návštěvníkům. „ Vůbec jsem si nedokázal představit, že by studenti mohli sami v takových podmínkách a z ničeho nic vybudovat takovouto funkční formuli,“ chválil studenty vicemistr republiky v rallye.

I podle něj je strojní vzdělání důležité. „Strojařina je obor, který stále potřebuji. Považuji ji za nejvýznamnější vysokoškolské vzdělání. Má největší podíl v průmyslové výrobě. A výrobní firma může mít ty nejlepší obchodníky, ale bez dobrého výrobku, který někdo navrhne a vyrobí, to prostě nejde,“ podotkl Pech.

Strojní fakulta hodlá stejně jako v uplynulých letech přijmout do prvního semestru zhruba 700 studentů. Přibližně takový je zpravidla i počet uchazečů, proto se na ni přijímací zkoušky nedělají. Klíčem pro přijetí jsou body za studijní průměr na střední škole a za maturitní známky.

Více se dočtete v pondělním vydání Plzeňského deníku.