Ruští filmaři přijedou tento měsíc do Dobřan a tamní Šlovický vrch promění v bojiště druhé světové války. Snímek T- 34, nazvaný podle legendárního sovětského tanku, už mají téměř hotový. V České republice natáčí scény z Německa.
Dojde na střelbu, výbuch i kouř. „Bude se tady točit pohřeb tankistů a zásah jednoho tanku Panther. V pátek jsme byli na místě do čtvrt na devět, protože se řešilo, jestli filmaři použijí černý nebo bílý dým,“ popsal dobřanský starosta Martin Sobotka.
Město za filmování dostane peníze od ruské vlády a jako bonus tanky rozryjí půdu Šlovického vrchu, kde kriticky ohrožení korýši listonoh letní a žábronožka letní a ohrožená žába kuňka žlutobřichá nebo rostou vzácné květiny. Vrch dříve sloužil armádě jako tankodrom. Dnes ho podobným způsobem jednou ročně kultivují bojová vozidla pěchoty, jež město zve za 150 tisíc korun, a terénní závod OffROAD Maraton. Ruské tanky přijedou zdarma.
Šlovický vrch je unikátní v tom, jak se o něj pečuje. Tamní prostředí brání dohromady město, ochránci přírody, myslivci, rybáři, motoristé, horolezci…

Starosta o tom bude na začátku června hovořit v Evropském parlamentu. Pozvali mě, abych přednesl, jak Evropsky významné lokality Natura 2000 korespondují s hospodářským a společenským životem malé obce. My jsme byli odpůrci vyhlášení této lokality, stanovisko zastupitelstva stále platí, protože jsme ji nechtěli zakonzervovat. Ale vláda si stejně udělala, co chtěla,“ dodal Sobotka s tím, že letos by se Šlovický vrch mohl stát také Přírodní památkou.