Hned po půlnoci si lidé přiťukli na zdraví a popřáli si do nového roku. „Hlavně ať je lepší než ten minulej!“ „Ještě druhýho prcka ti přeju, ale to se musíš taky trochu snažit!“ „Jen kdyby nám vydržela dobrá nálada.“ Taková a spousta dalších přání bylo slyšet na náměstí Republiky při zemi, zatímco na nebi zářil ohňostroj.

Záchranky v Plzni vyjížděly asi čtyřicetkrát, což je ještě častěji než loni. Přesto byl příchod nového roku podle jejich mluvčí Lenky Ptáčkové poměrně klidný. „Vyjížděli jsme k menším úrazům od pyrotechniky, k napadení, rvačkám a intoxikaci alkoholem, ale nic vážného se naštěstí nestalo,“ zhodnotila noc Ptáčková.

Nový rok přivítali lidé nejen na náměstí Republiky, ale poprvé po několika letech se mohli bavit i v Měšťanské besedě. „Nalákaly nás hlavně kapely, výběr je skvělý,“ svěřil se Tomáš Bořík, který tu silvestra oslavil se svou přítelkyní Veronikou a dalšími třemi stovkami lidí. Jak dodala Veronika, svého rozhodnutí rozhodně nelitují. „Většinou jsme slavili s přáteli, ale ti mají teď čerstvě miminko, takže jsme hledali jiný program. Tady je to dobré,“ dodává mladá žena.

Program, během něhož zazněly největší hity Elvise Presleyho, Beatles, Louise Armstronga nebo skupiny Abba, přilákal návštěvníky všech věkových kategorií. Kromě těch starších to ve velkém sále rozparádily i děti.

„Jsem tu s rodiči a moc se nám tu líbí. Za chvíli asi budeme muset domů. Ale až si ještě trochu zatancujeme,“ prohodila před jedenáctou večer Hanka Kovářová, která na parketu nejčastěji řádila se svou čtyřletou kamarádkou Adélkou.

Prvního člověka, který to přehnal s pitím, přivezli na protialkoholní záchytnou stanici už po druhé hodině odpoledne, posledního pak před osmou ráno na Nový rok. Čas však u těchto opilců hrál velkou roli, záchytka totiž změnila ceník. Češi přivezení do silvestrovské půlnoci zaplatili za pobyt dva tisíce a cizinci šest tisíc korun, kdežto od půlnoci už musí všichni bez rozdílu uhradit 4300 Kč.

„Do půlnoci jsme přijali dva lidi, po půlnoci pět. Byla mezi nimi i jedna žena,“ uvedla sestra ze záchytky. Nejmladšímu provinilci bylo pouhých devatenáct, nejstaršímu pak jednačtyřicet let. „Byli mezi nimi dva cizinci,“ dodala sestra.