Jedná se o posledního člověka, který v uplynulém roce zemřel na silnicích v Plzeňském kraji. Do policejních statistik se zapsal jako číslo čtyřicet.
Byť by se mohlo zdát, že jde o vysoké číslo, není tomu tak. Za posledních osm let totiž na silnicích v kraji zemřelo nejméně lidí. Proti roku 2007, kdy na silnicích v regionu zemřelo sedmdesát lidí, je to pokles o třiačtyřicet procent.
„Velkou měrou je to tím, že lidé dnes jezdí v modernějších a zároveň bezpečnějších autech. Podle motoristických časopisů je sice stáří českých vozů ve srovnání se zahraničím pořád velké, ale s ohledem na celkový vývoj vozidel se bezpečnost stále posouvá dopředu. Velkou chybou je ovšem myslet si, že když mám auto za čtyři miliony, nic se mi nemůže stát," řekl šéf krajské dopravní policie Vladimír Toman.
Největším nešvarem na silnicích podle něj zůstává vysoká rychlost. Z téměř tří tisíc nehod, k nimž loni policisté vyjížděli, stála právě nepřiměřená rychlost za téměř osmi stovkami nehod. „Bohužel stále velké množství řidičů přeceňuje své schopnosti," upozornil Toman.
Smutné je, že za více než třemi stovkami loňských nehod stál alkohol. Bylo to tak i v případě Jiřího Pittnera, který jednadvacátého června u benzinové pumpy u Kdyně na Domažlicku svou octavií namol opilý zezadu smetl dva cyklisty. Jednasedmdesátiletému muži a jeho jednačtyřicetileté dceři už nebylo pomoci. Podle pravomocného rozsudku Krajského soudu v Plzni si za to devětačtyřicetiletý muž odsedí pět let za mřížemi a osm let nesmí za volant. Pozůstalým, vdově a dceři zemřelého muže, má zaplatit celkem tři miliony korun.
K tragické nehodě došlo také v polovině listopadu u Všerub na Plzeňsku, kde se srazilo osobní auto s nákladním vozem, který vezl dřevo. Osobní automobil, který se dostal z neznámých příčin do protisměru, nákladní vůz doslova sešrotoval. Třicetiletá řidička, která seděla za volantem, neměla šanci.
Škoda? Čtvrt miliardy korun
Ze statistiky vyplývá, že nejvíce lidí umíralo v letních měsících. Od června do srpna vyhaslo na silnicích v kraji hned čtrnáct životů, v roce předchozím to bylo patnáct.
Nejčastěji se bouralo v pátek. „Je to tak už několik posledních let a loňský rok není výjimkou. Hned za tímto dnem následuje pondělí," uvedla policejní mluvčí Jana Tomková.
Škoda při loňských nehodách, jež vyšetřovali policisté, přesáhla 248 milionů korun, což je o něco málo méně než v roce 2013. Nejvíce práce měli policisté v okresu Plzeň-město, kde řešili na devět set bouraček, nejméně pak na Rokycansku, kde zasahovali u 185 nehod.