„Po celý den budou připraveny k zásahu tři čluny, které se budou pohybovat po celé přehradě,“ uvedl majitel kempu Marcel Mourek.

Vodní záchranáři působili na Hracholuskách několikrát už dříve. Vždy ale jejich činnost skončila kvůli tomu, že neměli prostory ani peníze. Svoji základnu nyní získali právě v soukromém kempu kilometr od hráze.

Jejich dojezd je zatím omezený, celou přehradu přejíždějí jednou denně. „A v kempu navíc zajišťujeme z zdravotnický dozor po celou dobu prázdnina. Doposud jsme zachraňovali čtyřikrát, a to pokaždé na souši. Devadesát procent všech zranění se totiž přihodí mimo vodu,“ řekl Deníku vedoucí záchranářů Jan Fischer. „Při plném obsazení se tu nachází přes dvě stovky ubytovaných, další dvě stovky lidí se přijede o víkendech vykoupat. Na tolik lidí bude dohlížet vždy trojice záchranářů, která se po čtyřiadvaceti hodinách vystřídá s další trojicí,“ popisuje každodenní fungování záchranné služby Fischer.

Návštěvníci záchranáře na Hracholuskách vítají. „Určitě je to dobře, člověk má hned lepší pocit,“ řekl Deníku Stanislav Šimek z Tlučné.

Mezi záchranáři jsou hlavně studenti zdravotnických škol. „Jsem ve třetím ročníku zdravotnických studií a často jezdím v rámci školní praxe se záchrankou, takže tohle beru jako takovou dobrovolnou praxi, kde zúročím zkušenosti ze školy,“ řekl Deníku Milan Konopásek. O ošetřování zraněných se stará také studentka střední školy Karolína Spalová. „K Vodní záchranné službě jsem se dostala přes kamaráda a moc mě to tu baví,“ říká.

Kromě ošetřovatelů patří do zdejšího týmu také několik plavčíků. Ti museli absolvovat náročný přijímací program,. „Plavčíci musí zvládnout uplavat na hladině dvě stě metrů za čtyři minuty, dvacet pět metrů pod hladinou a musí se také umět potopit do hloubky několika metrů,“ vysvětluje nároky na plavčíky Fischer.

Vodní záchrannáři financují své působení na Hracholuskách z vlastní kapsy, většinou si vydělávají brigádami. A všichni zde pracují bez nároku na honorář. „Celý chod záchranné služby i tak přes prázdniny vyjde na sto třicet tisíc korun,“ dodává Fischer.

Eliška Hřebenářová, Martina Němcová