Rekreanti se budou od letošního léta opět setkávat se čluny, na kterých budou záchranáři v červených trenýrkách a bílých tričkách brázdit vodní hladinu a střežit životy plavců.

„Kemp Keramika jsme si koupili a teď se snažíme to tady zvelebit a vybudovat si tu základnu,“ říká za vodní záchranáře Milan Liška. „Chceme vyplnit mezeru v záchranném systému. Kdysi jsme byli na Radosti, může to být tak před deseti lety, ale tam nám to nevyhovovalo. Byli jsme daleko od vody,“ pokračuje Liška.

Na Keramice chtějí záchranáři postavit i ošetřovnu, kde bude proškolený zdravotník poskytovat první pomoc, pokud by si někdo přivodil úraz třeba i na souši. „Chtěli bychom tu mít také hlídanou bezpečnou pláž, na kterou by někdo z nás stále dohlížel,“ prozrazuje záchranář. Dodává, že u mola bude mít vodní záchranná služba tři motorové čluny a přehradou projede dvakrát denně, tedy pokud nebudou mít nahlášenou ještě nějakou mimořádnou událost. Záchranáři by také v případě nutnosti chtěli pomoci svým suchozemským kolegům s transportem chatařů, ke kterým je rychlejší přístup z vody. Ty by pak po vodě dopravili do míst, kam si pro ně sanitky snadněji zajedou.

Záchranáři začnou na Hracholuskách fungovat od poloviny června o víkendech a přes prázdniny nonstop. „Jak to bude fungovat, si teď netroufám odhadovat. To ukáže až sezona. Když bývali před lety na Radosti, nějaké záchranné práce měli. Osobně si ale myslím, že by stačilo, kdyby měl každý velký kemp svoji zdravotní sestru nebo doktora, protože nevím, jak rychle stihnou dojet třeba na druhý konec přehrady,“ míní hrázný Jiří Kašpar.

Podle Lišky dojede vodní záchranka z Keramiky k hrázi za tři minuty od ohlášení a na Butově budou do deseti minut. Jako příklad dává své kolegy z jiných přehrad. Třeba na Slapech jen loni zachránili tři lidi.

Rekreanti, kteří byli zvyklí do kempu Keramika jezdit, se velkých změn obávat nemusí. „Kemp bude fungovat normálně dál, naopak se to tady snažíme trochu zvelebit. Zachováme tady i hudební produkce. Od májky, která bude takovou otevírací akcí, tu zahajujeme ubytování. A ceny jsme upravili jen nepatrně,“ slibuje záchranář.

Plzeňská vodní záchranka funguje jako občanské sdružení a má kolem 60 členů. Z toho je 45 dětí, které budou mít v kempu i tábor. A také k záchranářům patří i speciálně vycvičený labrador Bold, který umí připlavat na pomoc tonoucímu s plovákem a dotáhnout ho ke břehu. Nebo utáhne i loďku s pěti lidmi na palubě.