Chráněné krajinná oblast Brdy stále není pokrytá mobilním signálem, vyjednávání mezi Plzeňským krajem a mobilními operátory zamrzlo už vloni. Aby si ale návštěvníci mohli v nouzi zavolat pomoc, vzniknou v Brdech takzvané traumabody, o kterých se mluvilo už před vznikem CHKO v roce 2016.

Traumabody jsou tlačítka na informačních cedulích. Turista v tísni je stiskne podle toho, jestli je například zraněný nebo ztracený, a vysílač odešle signál příslušné záchranné složce. Po přijetí signálu operátorem se na traumabodu jako potvrzení rozsvítí dioda a pomoc vyráží.

Na to, aby první z nich začaly fungovat už letos, v pondělí krajští radní poslali krajským hasičům 350 tisíc korun. „Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje si bude moci za tyto peníze upravit software tak, aby mohl přijímat jednak signál z traumabodů, ale na podobném principu mu to umožní přijímat také další jiné údaje, jako například pohyb jednotek sborů dobrovolných hasičů po celém kraji a další,“ vysvětlila mluvčí Krajského úřadu Alena Marešová.

Traumabody budou hotové do konce léta. „Zatím budou tři. Místa už jsou vybraná, Plzeňský kraj teď bude soutěží vybírat firmu, která provede jejich montáž,“ dodala mluvčí.

Ilustrační fotografie.
Politici už předvolebně agitují, začínají slevami v městské dopravě