Připojit se na vodovod je ale v mnoha malých obcích nemožné. Jako třeba v Plané, která se svými 35 obyvateli spadá pod obecní úřad Hromnice. Kritickou situaci s klesající hladinou podzemní vody teď místní řeší s vedením Hromnice.
V obecní studni je tak málo vody, že i když odběratelé šetří, stává se, že dojde. „Začne to prskat a konec. Pak musím počkat, než zase nateče. Takže jakmile třeba peru, musím to stále hlídat. Stalo se mi, že jsem byla namydlená ve sprše a voda ve studni došla. Manžel pak musel jít s kýblem do sudu, aby mě opláchl. Do sudů totiž chytáme dešťovou vodu, se kterou třeba splachujeme záchod a podobně,“ svěřila se obyvatelka Plané Miloslava Prokýšková.
„Vodovod nám sem vodárna nezavede. To je nereálné, protože by neměl návratnost investic vzhledem k počtu zdejších obyvatel,“ říká starosta Hromnice Václav Duchek. Společně s místostarosty obce se s obyvateli Plané dohodl na tom, že obec nechá na své náklady studnu prohloubit vrtem až do hloubky třiceti metrů. Uživatelé si pak zaplatí čerpadlo, rozvody a podobně.
Úbytek vody ve studnách je podle hydrologů dlouhodobý jev. Potvrzují to i studnaři. „Počet lidí, kteří s tím mají problémy se podle mě zvyšuje. Hodně teď čistíme, což někdy pomůže, ale jindy se musí prohlubovat nebo hledat jiné řešení. Důvody, proč se voda ztrácí, mohou být různé. Záleží na hloubce, na podloží…“ sdělil plzeňský studnař Petr Lässig. Podle dalšího studnaře Petra Hladkého může být problém způsoben třeba blízkým hlubokým vrtem, který vodu stáhne. Hlavně prý však za vše může narůstající spotřeba vody. „Někde voda ubude, protože se oblast více zabydlí a je větší odběr. A dřív také lidem stačilo vody méně, na den pár kýblů a nesplachovali dvacet plných nádrží záchoda,“ tvrdí Hladký.