Vítězný živnostník Karel Tittl se věnuje práci se dřevem, ke které přičichl už v ranném dětství. Narodil se v železničářské rodině, ale od malička se věnoval práci se dřevem. Inspiroval se tehdejším chlapeckým idolem, indiánským náčelníkem Vinnetouem, sbíral při svých výletech na chatu borovicovou kůru, ze které pro své kamarády vyřezával nejrůznější talismany. V začátcích vlastní umělecké práce se dřevem stála práce na soustruhu. Zpočátku vyráběl je drobné soustružené svícny, kterými obdarovával své známé.

„Po převratu v roce 1989 jsem se dostal k zaměstnání lesníka v Bavorsku, kde jsem se seznámil s místním řezbářem, přezdívaným "Svatý", od kterého jsem získal velmi mnoho cenných dovedností a znalostí v řezbářském řemesle a také významnou podporu,“ říká Karel Tittl. Po půl roce opustil práci lesního dělníka a začal se naplno věnovat řezbářství. Na prvních ze svých betlémů spolupracoval ještě se zkušenějšími řezbáři z blízkého či dalekého okolí. Svůj první betlém, zhotovený v roce 1991, věnoval do domova seniorů v Kůsově. Ve svém řemesle je velmi výrazně ovlivněn lidovým uměním Šumavy. Byl mezi prvními, ne-li zcela první, kdo v oblasti jihozápadní Šumavy vzkřísil řezbářské řemeslo a stal se také inspirací pro mnohé další. Jeho řezbářskou dílnu průběžně oslovují farnosti, popřípadě zájmová uskupení s požadavkem na restaurování či zhotovení kopií z již existujících řezbářských děl.

„Je obdivuhodné, co dokáží vytvořit ruce řezbáře pana Tittla a je nádherné vidět dřevěné betlémy z jeho dílny,“ okomentoval za porotu vítěze Jiří Šobr z MONETA Money Bank.

Plzeň začala se stavbou zázemí pro cestující a řidiče v Kaplířově ulici. Hotovo má být v první polovině června 2023.
Na Borech začíná výstavba nového zázemí pro cestující a řidiče

Druhé místo vybojovala Adéla Telekiová věnující se ruční výrobě přírodní kosmetiky. Třetí příčku obsadil brašnář Jiří Kříž.

„Jsme český výrobce bariérových lůžkovin pro alergiky s nanovlákny a antivirových šátků, které byly významným faktorem boje s koronavirovou pandemií. Jsme zároveň největší on-line prodejce českých nanotechnologických produktů v České republice, kde prodáváme kromě našich výrobků i výrobky dalších českých nanotechnologických firem,“ říká spoluzakladatel vítězné firmy nanoSPACE Stanislav Jiřinec. V roce 2016 přišla firma na trh i s prvním protiroztočovým povlečením, které kombinovalo bavlněný satén s nanovlákennou membránou. Stali se tak prvním výrobce povlečení na světě, které dokáže nahradit takzvané bariérové povlaky. Aktuálně ji čeká expanze na zahraniční trhy. Zákazníky jsou všichni, kteří se zajímají o své zdraví, ekologii a technologické novinky. Mezi klienty má alergiky, domácí kutily, rodiny s dětmi, ale i ženy, které mají rády kvalitní českou a ekologickou kosmetiku a muže, kteří hledají technologické vychytávky pro zpříjemnění a zjednodušení života.

„Na vítězné firmě se mi líbí inovativní přístup, sázka na nové moderní technologie, kterými pomáhá svým zákazníkům v každodenním životě,“ ohodnotil vítěze Patrik Fejtek, vedoucí divize Volkswagen osobní vozy ve společnosti Porsche Česká republika.

Druhé místo v hodnocení odborné poroty získala společnost Kolowratovy sady, která se věnuje ovocnářství a výrobě moštu, limonád, cideru, medu a medoviny. Bronzovým umístěním se může pyšnit společnost s projekty na podporu udržitelného rozvoje ORRO GROUP.

V doprovodné kategorii MONETA Živnostník roku Srdcař, která v každém kraji oceňuje živnostníky, kteří dokázali překonat nejrůznější nástrahy podnikání, a přeci to nevzdali, zvítězil a toto ocenění v Plzni získal rovněž řezbář Karel Tittl.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží IBM Firma roku 2022 a MONETA Živnostník roku 2022 se uskuteční 8. prosince na pražském Žofíně.

Ilustrační foto.
Koronavir podle hygieniků sílí. Pacientů v nemocnicích však nepřibývá

„Aktuálně zažíváme velmi turbulentní období, které na nás klade mimořádné nároky. Týká se to všech oborů činností a všech, malých, středních i velkých podniků a živnostníků. Proto je jejich podpora ještě důležitější než jindy a my jsme velmi rádi za to, že můžeme být partnery soutěže, která pomáhá rozvoji podnikání ve všech koutech republiky. I my se na všech svých projektech snažíme využívat v nejvyšší možné míře spolupráce s místními dodavateli, a podporovat tak střední podnikání a živnostníky v celé České republice,“ sdělila vedoucí útvaru komunikace a marketingu Skupiny VINCI Construction CS, Iveta Štočková.

IBM Firma roku 2022 Plzeňského kraje:

1. nanoSPACE s.r.o. – vývoj a výroba nanovlákenných produktů (Domažlice) 2. Kolowratovy sady s.r.o. – ovocnářství a výroba moštu, limonád, cideru, medu a medoviny (Přimda)

3. ORRO GROUP a.s. – projekty na podporu udržitelného rozvoje (Plzeň)

MONETA Živnostník roku 2022 Plzeňského kraje:

1. Karel Tittl – řezbář (Velhartice)

2. Adéla Telekiová – ruční výroba přírodní kosmetiky (Plzeň)

3. Jiří Kříž – brašnář (Tlučná)

MONETA Živnostník roku Srdcař 2022 Plzeňského kraje:

Karel Tittl – řezbář (Velhartice)