V lékárnách se dveře netrhnou a začínají se plnit i čekárny u lékařů. Lidé mají virózy, chřipky i angíny a v Plzeňském kraji se od počátku roku objevilo už i několik případů pandemické, takzvané prasečí chřipky. Mnoho obyvatel z Plzně a Plzeňska má ale jen drobné potíže, kvůli nimž není potřeba spěchat do ordinace.

„Mám ´rýbu´, ale dokud nechodim po čtyrech, tak se snažím vyléčit sám. Koupím kapky a prášky, piju litry šípkového čaje s citronem. Do práce ale chodím. A kdybych přece jen zalehl, vezmu si dovolenou. Na nemocenskou bych nešel. Nejsem poslanec, abych měl náhrady, když budu marodit,“ svěřil se například Miroslav Krejdl ze Spáleného Poříčí. A řada nastydlých obyvatel z Plzně a Plzeňska je na tom stejně. „Je zvýšený zájem o paralen, panadol, kapky do nosu a sirupy proti kašli,“ potvrzuje vedoucí dobřanské lékárny U Spasitele Petr Martin Matějka.

Přesto se již počet pacientů zvyšuje. „Někteří chodí i s lehčími virózami a mají pocit, že potřebují antibiotika, které ale na virózu nezabírají. Chce to paralen a zalehnout,“ říká hornobřízská praktická lékařka Jaroslava Voříšková s tím, že postupně ale přibývá i vážnějších chřipek a angín.

Podle epidemioložky Jitky Skálové z krajské hygienické stanice na konci ledna přibylo oproti třetímu týdnu 26 procent lidí s akutním respiračním onemocněním. „Nejvíce jich je na Tachovsku a v Plzni. Hranice epidemie, což je v přepočtu dva tisíce nemocných na sto tisíc obyvatel, ale v Plzeňském kraji překročena nebyla. V Plzni bylo na konci minulého týdne 2551 respiračních chorob, což je 1513 v přepočtu na sto tisíc. Na severním Plzeňsku je to 755 (945 na 100 000) a v okrese Plzeň–jih 1050 (1429 na 100 000) nemocných obyvatel,“ uvedla Skálová. Sporadicky se podle ní v kraji letos už vyskytl i typ pandemické, takzvané prasečí chřipky. „Jsou to ale pouze ojedinělé případy. V řádech nejde ani o desítky, ale jednotlivce,“ říká.