Hlavně vojenská terénní vozidla HMMWV, což jsou armádní verze civilních terénních Hummerů, a rychlá obrněná osmikolová vojenská vozidla Stryker budou k vidění pravděpodobně 1. dubna v americkém vojenském konvoji, který projede také Plzní.
Jde o konvoj skoro 120 kusů techniky včetně těžké, se kterým se z Pobaltí přesune Českem přes Plzeň a Rozvadov na armádní základnu v bavorském Vilsecku více než 500 vojáků NATO. V ČR se bude pohybovat mezi 29. březnem a 1. dubnem.
„Do Plzně by měl konvoj dorazit 1. dubna. Město samozřejmě mine, pojede po dálnici a obchvatu Plzně na Rozvadov. Takovou kolonu nikdo nikdy nepustí do města," míní Michal Kindl, znalec vojenské techniky a také organizátor plzeňských konvojů při Slavnostech svobody. První a poslední má jet v americkém konvoji česká vojenská policie. „Zajímavé budou kromě vojenských HMMWV obrněná kolová vozidla Stryker, která se vyrábějí v mnoha verzích. Mohou to být vozidla bojová, záchranná či raketová a jsou to obdoby našich vozidel BVP," vysvětlil Kindl s tím, že zatímco naše armáda používá pásová vozidla, americká je má zejména na kolech. Pásová vozidla nesmí na vozovku, kterou by zničila. „Američané na ně používají tzv. gumové špalky, jakési návleky mezi pásy," dodal Kindl.
Vedoucí odboru krizového řízení magistrátu Petr Liška informaci, že kolona neprojede městem, potvrdil. „Oficiálně ale zatím neznáme datum ani přesný čas," uvedl Liška. Není vyloučeno, že úzká vojenská delegace zajede do města jen s osobním autem a může navštívit radnici nebo položit k některému z památníků květiny.
Pokud budou chtít lidé současnou vojenskou techniku vidět na vlastní oči, nejpravděpodobnější šanci budou mít na některém z mostů přes dálnici mezi Prahou a Plzní.
Plzeň zná zejména americkou dobovou vojenskou techniku z každoročních květnových oslav osvobození. Při letošních jubilejních 70. oslavách osvobození Plzně americkou armádou se v konvoji čeká asi deset obrněnců včetně osmi tanků, vévodit tradičnímu Convoy of Liberty má několik Shermanů. Ty už ale současná americká armáda nepoužívá.
Exprimátor Jiří Šneberger dodnes vzpomíná na tank, který při Slavnostech svobody v Plzni v roce 2000 sroloval kus asfaltu na Klatovské třídě. „Paradoxně to nebyl americký Sherman, ale ruský tank. Vojenští nadšenci tehdy americký neměli, ale chtěli, aby byla zastoupena těžká technika, a tak si půjčili odněkud z muzea aspoň ruský," tvrdí Šneberger. Ten pak u synagogy zničil asfalt na silnici.
To, že v roce 2000 jel v čele konvoje sovětský tank T34 zapůjčený z rokycanského muzea, potvrzuje i znalec vojenské historie Ivan Rollinger z Patton memorial Pilsen. „Tehdy bylo mnoho hlasů zejména z vojenských klubů proti tomu, ale bylo rozhodnuto jinak. Byl to paradox, mít v Plzni sovětský tank, když se čtyřicet let nesmělo mluvit o Američanech jako osvoboditelích," dodal Rollinger.
Cílem současného průjezdu amerického konvoje šesti zeměmi střední a východní Evropy je demonstrovat podporu spojeneckým zemím častějším zapojováním americké armády do manévrů NATO v Evropě. Souvisí s tím krize na Ukrajině a vypjaté vztahy s Ruskem.
Přejezd jednotek dostal název Dragoon Ride (Dragounská jízda). Vloni proběhlo na území ČR 131 armádních přesunů Spojenců, kterých se zúčastnilo 1631 zahraničních vojáků s 601 kusy techniky. Aktuální letošní přesun patří k těm větším.