I proto se výstava olejomaleb výtvarnice Daniely Strakové ze Zruče-Sence jmenuje Obrázky z cest. K vidění je v těchto dnech v Galerii Visio Art v Plzni na Roudné.

„Ráda a hodně cestuji. A jako ostatní, tak i já si na dovolené dělám fotky, ale do nich těžko otisknete dojmy. Takže když přijedu z cesty, vezmu plátno a do něj promítnu své zážitky," popisuje Straková.

Zatím nejsilněji na ni zapůsobil pobyt v Patagonii, oblasti nacházející se na jihu Jižní Ameriky. „Tam jsem byla v prosinci, takže leden, únor a březen jsem strávila malováním Patagonie. Je to úžasná, i když hodně surová země, setkala jsem se s úplně jinou a nádhernou kulturou; krásné je například argentinské Buenos Aires," vzpomíná.

Když prochází svou výstavou, upozorňuje též na obrázky z Vietnamu. „Musím říct, že to je velice zajímavá země, která zatím není turisticky moc objevená. Tamější lidé jsou podobně jako v Patagonii velice příjemní, prostí a otevření. Hodně mě to tam nabudilo," usmívá se autorka.

V malování měla zálibu už jako malé dítě, a v pubertě dokonce koketovala s myšlenou jít na uměleckou školu. Pak se ale vydala úplně jiným směrem. K výtvarné tvorbě se pak znovu vrátila asi před patnácti lety a před šesti lety pak začala navštěvovat ateliéry volné tvorby pod vedením Libora Žižky na soukromé umělecké škole Zámeček. „Libor Žižka mě zasvětil do tajů olejomalby, do různých technik. Až pod jeho vedením jsem do toho pronikla," chválí Straková svého učitele. Kromě malování se ráda aktivně věnuje tenisu a beachvolejbalu.

Na výstavě, která je otevřená do 30. dubna, jsou kromě olejomaleb k vidění i autorčiny bonsaje. „Jejich pěstování se věnujeme s manželem asi patnáct let. Je to náš společný koníček," nechala se slyšet Straková.

Galerie je otevřena od úterý do pátku mezi 10. a 12. a 13. a 17. hodinou.