Začátek provozu nových vlaků byl původně plánován již na konec roku 2020. Termín dodání byl však pro výrobce elektrických jednotek nereálný, vyjetí nových souprav se tak posunulo o rok. „Na základě informací o tom, že ze strany výrobců elektrických jednotek není reálné dodat požadovaný počet jednotek k prosinci 2020, jsme přistoupili k posunu termínu vyjetí nových vlaků o rok,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro oblast dopravy Pavel Čížek s tím, že hned několik výrobců již dopředu avizovalo, že se do vyhlášené soutěže na nové vlaky ani nebudou hlásit.

„Od výrobců jsme dostali hned několik reakcí, že v požadovaném termínu nejsou schopni nové vlaky vyrobit, a proto se do vyhlášené soutěže ani nezapojí. To byl hlavní důvod posunu termínu,“ dodal Čížek.

Nové vlaky přinesou cestujícím řadu výhod. Podle mluvčí Krajského úřadu Plzeňského kraje Aleny Marešové budou moci nově využít bezdrátové připojení k internetu, USB porty či zásuvky.

„Cestující, kteří využívají spojení osobními vlaky mezi relacemi Beroun – Plzeň – Přeštice – Klatovy se mohou těšit na nové elektrické částečně nízkopodlažní jednotky, jejichž standardní výbavou jsou zásuvky, USB porty, wi-fi, pohodlná látková sedadla s područkami a opěrkami, informační systém či schránky na informační materiály,“ informovala mluvčí.

Součástí nových souprav bude i nový grafický design, vlaky vyjedou v modrém plášti. „Nové vlaky vyjedou v novém designu, a sice v modré barvě, kterou si občané kraje v loňském roce odhlasovali. Na vlacích budou dále vyobrazeny symboly Plzeňského kraje,“ doplnila Marcela Benediktová ze společnosti POVED.

Kvůli odložení vyjetí tak mají dopravci stále ještě šanci se do soutěže přihlásit. Lhůta pro podání nabídek byla prodloužena do 22. října 2018.