„Když jsme tam přijeli, parkoviště bylo prázdné a nikdo tam nebyl, komu bychom zaplatili. Za dvě hodiny jsme byli zpátky. Ten správce přišel z toho baráku, co je to občerstvení, ať mu dáme třicet korun. Já že jo, že jsme neměli komu. Řekl, že máme štěstí a že předtím snad něco vařil. Pak se ohnul k přednímu a k zadnímu kolu. Nevěřícně se ptám: Vy jste mi tam nastražil hřebíky? On vysmátej jak lečo povídá, že sichr je sichr. Mně to došlo, až když jsem odjížděl, že jsem si to s ním měl pěkně vyřídit. To je ale něco tak neskutečného, že jsem si to hned neuvědomil,“ líčí Plzeňan Viktor, který se nepřeje uvádět celé jméno.

Obecní parkoviště pod Kozlem má v pronájmu Miloš Bakule a parkovné tu vybírá jako jediný. Tvrdí však, že on nikomu pod pneumatiky nic nedal. „Nemám důvod, proč bych něco takového dělal. Jsem z motoristické rodiny a jsem rád, že tu lidi parkujou. Jediný možný vysvětlení je, že ten člověk, co to říkal, má nas… v hlavě,“ řekl Deníku. „Pokud by existoval pro tvrzení o hřebíkách nějaký důkaz, byl by to důvod k okamžité výpovědi a změně nájemce parkoviště,“ konstatoval starosta obce Václav Štětina.

Stížnosti na parkoviště pod Kozlem slýchá od návštěvníků zámku i jeho kastelán Karel Bobek. Hřebíků pod koly těch, co nezaplatili, se ale dosud netýkaly. „Před dvěma lety jsme měli hřebíky nastražené na příjezdové cestě k našemu hornímu parkovišti u zámku. Jinak jsem o něčem takovém neslyšel. Ale s tím, že mají v posledních letech naše horní a obecní spodní parkoviště jiné provozovatele, jsou potíže,“ sdělil kastelán.

Někteří invalidé nebo starší lidé podle něj totiž nevědí, že je možné parkovat přímo u zámku. Hlavní značení žene veřejnost k památce spodní cestou, ale po směrovce pro svatby se také může vydat kdokoliv z řad turistů. Pro lidi, kterým se špatně chodí, je návštěva Kozlu z horního parkoviště mnohem pohodlnější, to jim však správce obecního parkoviště podle Bobka neříká. „Stane se poměrně často například to, že návštěvníky dole zkásne, a když se zeptají, jestli sem není snazší přístup, tak je sem pošle, ale peníze jim už nevrátí. Nebo jim to neřekne vůbec a mně je pak do pláče, když vidím ty babičky, jak se sem belhají do kopce,“ konstatoval Bobek.

I starosta už takové stížnosti zaznamenal. „Snažíme se to řešit a upozornili jsme provozovatele, že takhle to nejde. Na konci turistické sezony budeme tuto záležitost se zastupiteli řešit. Budeme muset udělat buď dodatek ke smlouvě, nebo najít jiného nájemce,“ uvedl Štětina.