Pro většinu chodců to ale příliš zábavný zážitek nebyl. „Vůbec nevím, co mám dělat. Přes vodu nepůjdu a přechod je snad kilometr odtud U Pietasu,“ zmateně popisovala starší žena. Další nakupující byl už mnohem razantnější. „Je to pěkný bordel. Kdyby to bylo poprvé, tak mi to tak nevadí. Tady to je ale snad popáté a nikdo s tím nic nedělá,“ rozčiloval se Petr Kadlec.

Plzeňské podchody má na starosti Správa veřejného statku (SVS). „Už od rána kvůli dešťům naši pracovníci prohlížejí podchody, ale i mosty a lávky. Nejdůležitější je při takové situaci komunikace, musíme se o problému dozvědět včas,“ říká Josef Hlavnička ze SVS, s tím, že informace jim předávají místní obvody.

„Mě jako občana moc nezajímá, jakým způsobem se předávají informace, ale nechci chodit na nákup v plavkách,“ reaguje Pavel Král.

Situaci nakupujících stěžuje právě fakt, že nemají jinou možnost, jak se přes rušnou silnici dostat. Nejbližší přechody jsou nahoře U Pietasu nebo na druhé straně u pivovaru vzdálené téměř kilometr. „Já se vrátím nahoru, pojedu zastávku směrem do města, tam přejdu a pojedu zase třináctkou nazpátek,“ bezradně přemýšlela starší paní, stojíc dole v pochodu. Nejvíc lidí tak nakonec volilo sice nejrychlejší, ale taky nejnebezpečnější cestu, přes výpadovku na Prahu.

Doubravecký obvod se o zatopeném podchodu dozvěděl včera ráno díky stížnosti místní obyvatelky. „Volala mi jedna paní, předával jsem zprávu šéfovi odboru životního prostředí, který poté informoval správu veřejného statku,“ vysvětloval místostarosta obvodu Zdeněk Mádr.

Důvod, proč vodu nezachytilo čerpadlo ve sběrné jímce, je nasnadě. „Buď je čerpadlo porouchané nebo ho někdo ukradl,“ odhaduje Mádr. SVS po přijetí informace o závadě kontaktuje další specializovanou firmu, která nakonec problém odstraní. „Problém je v rozdělení kompetencí,“ přiznal Hlavnička. „Mám obavy, že při současném systému nejvíc pomůže sluníčko, které vodu vysuší asi nejrychleji,“ dodal Plzeňan Král.