Stavba kostela na Lochotíně, po níž věřící už několik let touží, se konečně rozhýbala. Zastupitelé totiž schválili bezúplatnou výpůjčku pozemku, na němž má chrám stát. V neděli podepíše farnost Severní Předměstí s plzeňským biskupstvím, které ji zřizuje, memorandum o spolupráci.

Římskokatolíci se scházejí v provizorních podmínkách Lochotínského pavilonu. V neděli tady františkáni, již farnost spravují, slouží dvě mše. Bohoslužby navštěvuje přibližně 350 lidí. Nový objekt se bude nacházet na pozemku poblíž parkoviště nákupního centra U Gery. Příští rok se bude zpracovávat především architektonická studie a související dokumentace. Pak až přijdou na řadu stavební práce. Do „svého“ se věřící přestěhují zhruba za pět let.

Za výrazný posun, k němuž v poslední době v záležitosti došlo, jsou řeholníci vděční: „Bezúplatnou výpůjčkou pozemku, který v budoucnu směníme za jiný, nám město dalo možnost využít parcelu pro výstavbu kostela. Doteď jsme nemohli začít s přípravou projektu, který podporují emeritní i současný biskup. Kostel je srdcem farnosti, viditelné znamení Boží přítomnosti ve světě a také centrem života, což na Lochotíně chybí,“ uvedl představitel farnosti Dominik Valer. Primátor Martin Zrzavecký doplnil, že pro obyvatele dotčené lokality je to dobrá zpráva: „Nejde pouze o kostel, ale mělo by tam vzniknout komunitní centrum, které poskytne zázemí nejen věřícím.“

Většina aktivit se v současnosti odehrává v tzv. Domečku v Komenského ulici. Zájemci prostory využívají k pravidelným setkáním, kurzům, výuce, schází se zde i skautský oddíl. Výhodou je, že nový chrám vyroste nedaleko tohoto objektu. Uvnitř bude 200 až 250 míst k sezení. Počítá se rovněž se zázemím pro matky s dětmi, společenskou místností a sociálním zařízením.

Na kolik výstavba vyjde? Odhadovaná částka se pohybuje kolem 30 až 35 milionů korun. „Většina sumy bude uhrazena z výnosů za prodej pozemku farnosti, který od nás odkoupí právě biskupství,“ doplnil představitel farnosti.

Na kostele se peněžně podílejí samotní věřící, kteří před několika lety iniciovali sbírku. V současnosti je na kontě 800 tisíc korun. „Až bude jasná finální podoba architektonické studie, informujeme veřejnost, aby mohli přispívat lidé z celé republiky,“ uzavřel.

Farnost Severní Předměstí existuje od roku 1996. Nápad na stavbu kostela se poprvé objevil před sedmi lety. Původní daleko nákladnější plán, z něhož nakonec sešlo, počítal s rozsáhlejším duchovním centrem v Kotíkovské ulici.