Koncerty kapel, společný přípitek, prohlídky pivovaru či ochutnávky plzeňských restaurací - tak vypadala oslava 174. narozenin Pilsner Urquell. Celkem se načepovalo více než 100 tisíc půllitrů ležáku a dalších plzeňských piv. V symbolických 18:42 hodin (roku 1842 opustila pivovar první várka piva) narazil sládek Václav Berka speciální dřevěný sud o objemu 174 litrů a hned poté se konal hromadný přípitek. Pilsner Fest odstartoval další oslavvy po celé republice. Výročí se bude slavit až do listopadu ve stovkách hospod, regionální oslavy skončí 11. listopadu znovu v Plzni.

Reportáž z akce

Pilsner Fest je čím dál oblíbenější. Člověk si ale musí pořádně vybrat, kdy do pivovaru vyrazí a jak dlouho se zdrží.

☛ sobota 11 hodin – Všude je zatím klídek, restaurace už vybalují své nabídky. Nejlepší čas si celý areál projít bez tlačenice a zorientovat se. Lidí tu zatím příliš není, fronty žádné.
☛ 13 hodin – Ti, kteří dorazili na kapelu Čechomor, si užili. Sluníčko pálí, je horko a část lidí mizí domů.
☛ 15 hodin – Nejvyšší čas projít si bez dlouhého čekání nabídku stánků a restaurací. Na menu převládají burgery – s jehněčím, hovězím, pálivé, šťavnaté. Cena? Většinou kolem 120 korun. Lidí výrazně přibývá a začíná kličkovaná.
☛ 17 hodin – V tuhle chvíli začíná to pravé peklo. Při koncertu Báry Polákové před pivovarem není nikde k hnutí. Lidé stojí namačkaní jako sardinky a běda, když se někdo potřebuje kamkoli přemístit.
☛ 18 hodin – Areál opouštějí i poslední rodiny s dětmi. A není divu, v areálu už není k hnutí a kvůli všudypřítomným davům není snadné se v pivovaru vyznat. Lidé se baví nejen u hlavních dvou scén, ale i u doprovodného programu ve stanech. „Chodíme sem pravidelně, ale těch lidí je tu čím dál víc a to mě nebaví. Stejně ale přijdeme za rok zase," říká Plzeňan s kelímkem v ruce. Fronty u stánků (zejména na pivo) čítají zpravidla více než patnáct čekajících.
☛ 18:42 hodin – Slavnostní přípitek! Kdo nemá plechovku, připíjí kelímkem. Naražení sudu i přípitek je přenášen na obrazovky.
☛ 19 hodin – Fanoušky rozpaluje Meky Žbirka, koncentrace lidí je zřejmě na svém maximu. Na hlavní pivovarskou bránu je promítán videomapping.
☛ 20 hodin – Přesunout se mezi pódii (od Mekyho na Chinaski) je problém.
☛ 23 hodin – Lidí výrazně ubylo, párty ale pokračuje do jedné hodiny v noci.
☛ neděle 5 hodin – Ulice U Prazdroje se znovu otevírá autům. Tak zase za rok, tentokrát při 175. výročí!