Letní školy
7.-11. 7. Letní škola komunikace vědeckého výzkumu v Aj
13.-17. 7. Homo economicus
13.-31. 7. Mezinárodní letní jazyková škola a ArtCamp
17.-21. 8. Campo Arduino
24.-28. 8. Junior FEL, TYLIDI 

Zlepšit se v cizích jazycích, rozvíjet svoji kreativitu nebo se hravou formou dozvědět zajímavosti z elektrotechniky, informatiky či ekonomie. Taková je část nabídky letních škol, které pořádá Západočeská univerzita v Plzni. Zájemci se do jednotlivých kurzů mohou hlásit už teď.

Největší účast lze tradičně očekávat u Mezinárodní letní jazykové školy (MLJŠ), jež se letos koná už po šestadvacáté. K nejoblíbenějším patří jednoznačně kurzy angličtiny. Mezi účastníky, jichž loni bylo asi 450, se osvědčily přípravné kurzy angličtiny na maturitu a certifikát FCE. Proto se stávající nabídka tento rok rozšířila o angličtinu pro zaměstnané. „Pro pracující byla velká zátěž vzít si v létě tři týdny dovolenou. Vytvořili jsme týdenní kurz obsahující 33 hodin," ozřejmila za MLJŠ Jana Jánská Lonská. Podobně zareagovali organizátoři také v případě němčiny ve zdravotnictví, která poběží 14 dní, a to pouze v odpoledních hodinách. Výuce cizích jazyků se letos bude věnovat 40 lektorů.

Jedenáctý ročník letní školy umění ArtCamp je napěchovaný rekordním počtem kurzů. K novinkám patří například kurz automobilového designu, který bude mít na starosti Ital Boris Fabris působící v automobilce Fiovaranti. „Poprvé jsme připravili lekce tradiční japonské malby tuší pod vedením renomované japonské umělkyně Kumi Machidy. Za zmínku stojí i kurz filmového storyboardu, kterého se ujme autor několika hollywoodských filmů Kurt van der Basch," specifikovala za ArtCamp Lenka Kodýtková. Kromě českých lektorů pozvali organizátoři 16 zahraničních umělců.

Na své si v létě přijdou i příznivci technických oborů. Pro žáky druhého stupně základní školy nebo nižších tříd gymnázia je připravena škola Junior FEL, kde se hravou formou dozvědí poznatky a zajímavosti z elektrotechniky a elektroniky. Campo Arduino zase zasvětí středoškoláky do tajů kybernetiky, konkrétně práce s jednoduchými roboty. V neposlední řadě univerzita nabízí školu TYLIDI, což je Týden informatiky pro dívky, nebo lekce zaměřené na základy ekonomiky. Novinkou je též letní škola komunikace vědeckého výzkumu v angličtině, na níž se budou vysokoškoláci či mladí vědci učit prezentovat své výsledky.