Do programu se v tomto roce přihlásilo 270 neziskových organizací. Grantová komise vybrala v každém z 20 regionů tři nejzajímavější projekty, o čtvrtém rozhodla veřejnost.
Jednotlivé projekty nyní soupeří o finanční podporu veřejnosti. Musí vybrat celkem alespoň 5000 korun, a to minimálně od pěti různých dárců. Podle výše částky, kterou projekty takto získají, bude rozdělen i finanční příspěvek od Ery, a to podle pravidla: Čím více vyberete od veřejnosti, tím vyšší dar získáte.
Jak přispětS jednotlivými projekty se díky videomedailonkům mohou zájemci blíže seznámit na www.erapomaharegionum.cz. Zde můžete favorizované programy rovnou také podpořit.
Projekt, který veřejnost podpoří nejvíce, získá od Ery 50 tisíc korun, druhý v pořadí 40 tisíc korun, třetí 35 tisíc korun a čtvrtý projekt si odnese 25 tisíc korun. Výběr peněz od veřejnosti začal 13. října a skončí 6. ledna 2016.
Z našeho regionu vám nyní představíme další dva projekty, první dvojici jsme popsali 25. listopadu.
Herní prvky na zahradu
Farní charita Aš pomáhá ve svém zařízení matkám, které se ocitly v těžké životní situaci. Kapacita domova, jenž nabízí 18 lůžek, je celoročně obsazena. „Loni jsme ubytovali 22 klientek a s nimi 47 dětí. Zájemkyň o naše služby však bylo zhruba 70. Za letošní rok jsou čísla podobná. Zázemí jsme zatím poskytli 20 ženám a 38 dětem," vyjmenoval ředitel ašské a karlovarské Charity Aleš Klůc.
V Domově pro matky s dětmi v tísni jsou potřebným k dispozici sociální pracovníci. „Na začátku pobytu, který by podle zákona neměl být delší než rok, si společně stanoví individuální plán toho, co je nutné řešit. Některé klientky potřebují najít nové bydlení nebo vyřešit své dluhy, jiné se zase dříve potýkaly s domácím násilím," doplnil Klůc. Kvalitní zázemí však potřebují také děti, pro něž by ašská charita chtěla získat nové vybavení herny a také herní prvky na zahradu, kterou mají k dispozici.
Pomoc Týdennímu stacionáři
Týdenní stacionář v Karlových Varech se zaměřuje na práci s lidmi, kteří trpí Alzheimerovou chorobou.
„V současnosti fungujeme od neděle do pátku, na víkend si klienty berou domů jejich rodiny. Lidé trpící touto nemocí ale těžko snášejí změny. Proto bychom chtěli, aby zařízení bylo nonstop. Klienti by tam měli možnost u nás zůstat nebo v případě zájmu odjet za blízkými," vysvětlil ředitel ašské a karlovarské Charity Aleš Klůc. Týdenní stacionář proto musí projít kompletní rekonstrukcí. Její součástí je také navýšení kapacity lůžek z 10 na 18, na kterou by chtěl získat finanční podporu.
V zařízení se odborníci věnují i aktivizačním činnostem. „Zaměstnanci trénují s našimi klienty především paměť, luští například křížovky, řeší kvízy, hrají hry, nebo rozvíjejí jemnou motoriku," uvedl Klůc. V nových prostorách by chtěl zařídit také dobově vybavenou místnost vzpomínek, která umožňuje seniorům vybavit si dávné události i zážitky.
Pomoc Domovu sv. Vavřince
Domov sv. Vavřince v Meclově na Domažlicku pomáhá od roku 2010 psychiatricky nemocným a lidem s mentálním postižením kombinovaným s psychiatrickou diagnózou. Mezi nejčastější klienty patří lidé trpící schizofrenií, kteří jsou propuštěni z léčebny, nemají se kam vrátit nebo o ně nemá kdo pečovat. Zázemí jim nabízí Domov sv. Vavřince v prostorách bývalé fary. „Kapacita našeho zařízení je patnáct míst. Celoročně máme plno. Žadatele musíme odmítat, na pořadníku jich je zhruba pětadvacet," uvedla ředitelka domova Ivana Havlíčková. Doplnila, že nabízené služby ovšem nespočívají pouze v poskytnutí bydlení. Klienti dostávají podporu ve všech oblastech tak, aby se mohli vrátit zpět do běžného života a jejich nemoc se výrazně nezhoršovala.
Zařízení spadající pod Diecézní charitu Plzeň chce za finanční podporu pořídit především nové vybavení a zlepšit podmínky bydlení.
Od štěněte k hrdinovi
Nezisková organizace Pomocné tlapky od roku 2001 chová, cvičí a předává asistenční psy zdravotně postiženým. Klienti mohou získat zdarma nejen přítele do nepohody, ale také neocenitelného pomocníka, který jim umožní nastoupit cestu k nezávislosti. „I když je naše zaměstnání fyzicky i psychicky náročné, jde o práci s jasným výsledkem. Pomáháme lidem získat zpět kus samostatnosti, což je k nezaplacení," uvedla ředitelka Pomocných tlapek Hana Pirnerová.
Za dobu své činnosti organizace předala už 179 pomáhajících psů. Příprava psího studenta od pořízení štěněte po předání klientovi trvá dva roky. Náklady na zajištění přípravy přitom činí zhruba 230 tisíc korun. „Pokud budeme v projektu úspěšní, finanční prostředky použijeme na přípravu psího studenta, na jeho výživu, veterinární péči, pomůcky pro něj, výcvik a také zaškolení klienta v péči o psa," vyjmenovala Pirnerová.