Jednatřicet transplantací ledvin provedl tým plzeňských lékařů v loňském roce. Kromě rekordního počtu operací, které pacienti podstoupili na Chirurgické klinice Fakultní nemocnice Plzeň, se výrazně zkrátila čekací doba. Nemocní nový orgán dostanou za čtyři měsíce.
Eva Petrišáková měla problémy s ledvinami dlouhá léta. Později se objevily komplikace také s játry, takže doktoři neviděli jinou možnost než chirurgicky zakročit. „V květnu 2008 jsem šla na transplantaci obou orgánů. Musela jsem ale do pražského IKEMu, protože se v Plzni kombinace takových zákroků neprovádějí," vyprávěla Plzeňanka. O měsíc později absolvovala další operaci. „Podstoupila jsem znovu trans-plantaci jater, které se naštěstí uchytily. U vlastních ledvin už to ale bylo horší – úplně selhaly. Ta, kterou mám voperovanou v podbřišku, pak bohudík začala fungovat," popisovala Petrišáková. Žena si je dobře vědoma, že transplantace jí zachránily život. „Myslím, že by bylo skvělé, kdyby se mohly provádět i další transplantace tady v Plzni," doplňuje.
V západočeské metropoli se vyměňují pouze ledviny. Nicméně tým složený z odborníků z I. interní a Chirurgické kliniky FN Plzeň dosahuje v této oblasti medicíny skvělých výsledků. V minulém roce provedl rekordních 31 transplantací, předloni se jednalo o 5 případů méně.
Kromě toho se zkrátila čekací doba. Člověk, který je zařazen do registru (zpravidla se jedná o pacienta ve středním věku), má šanci na operaci za čtyři měsíce. „To je podle mého názoru naprosto fantastický čas, který bychom rádi udrželi. V České republice se průměrná čekací doba pohybuje kolem jednoho roku, v sousedním Německu pak lze hovořit až o dvou a více letech," konstatoval přednosta Chirurgické kliniky FN Plzeň Vladislav Třeška.
Jednoznačně převládá počet mrtvých dárců, to znamená těch, u nichž byla jednoznačně prokázána smrt mozku.
Jde například osoby, které zahynou při autonehodě nebo utrpí jiný závažný úraz. „Pouze v pěti procentech se jedná o žijící dárce. Mezi nimi jsou pak zpravidla rodinní příslušníci, nejčastěji rodiče kolem 50 let, kteří chtějí pomoc svým dětem, nebo přátelé," doplnil Třeška.
Orgány se odebírají dárcům většinou do 70 let. Dobrovolník nesmí trpět žádnou přenosnou, infekční nebo zhoubnou chorobou. Lékaři vyžadují od dárce nebo jeho rodiny souhlas.