Páreček sokolů hnízdí na komíně Plzeňské energetiky v uměle vytvořeném příbytku, který jim sem v roce 2015 společnost ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody Plzeňska umístila. "Letos jsou v hnízdě čtyři mláďata. Už jsou i okroužkovaná," prozradil obchodní ředitel Plzeňské energetiky David Hoffmann. Sokolům se na komíně zjevně zalíbilo, mláďata se zde vylíhla totiž už i v loňském roce, i tehdy byly čtyři.

Na ochozu komína odsíření je hned vedle hnízdící budky umístěna fotopast, která aktivitu sokolů snímá. Na krátký sestřih ze záběrů se můžete podívat na videu níže.

Proč se ptáci usídlili zrovna na komínu Plzeňské energetiky přiblížil David Melichar z Českého svazu ochránců přírody Plzeňska. "Ve volné přírodě nějčastěji sídlí na skalách nebo jiných vyvýšených místech. Taková místa ale ubývají, stávají se z nich vyhlídky nebo je využívají horolezci. Našli si tak obdobné podmínky v zástavbě, kde jejich populace poslední dobou narůstá," vysvětlil Melichar s tím, že Plzeň je po Praze druhým místem, kde sokol hnízdí v centru města.

Zahnízdit ve městě má pro sokoly i další výhodu - netrpí nedostatkem potravy. "Loví menší ptáky, ale samička, která je mohutnější než samec, si troufne i na holuby. A těch mají v areálu v okolí komína dostatek. I proto mláďata netrpí hladem, jsou dobře živena," informoval. Holubí populaci sokol navíc podle ochránce dovede ozdravit. "Jednodušší kořist je holub oslabený nemocí. V populaci pak zbudou zdraví jedinci. Tím sokol pomáhá proti šíření nemocí," uvedl.

Chystá se druhý pár?

V Plzni by ale mohl brzy zahnízdit i další pár sokolů stěhovavých. A také by měl být na komínu, tentokrát Plzeňské teplárenské. "Objevil se tam poprvé loni a chová se teritoriálně, brání své území. Očekáváme, že také zahnízdí," dodal Melichar.