K dispozici je čtrnáct cyklotras v délce od 25 do 66 kilometrů, které propojují zrušené i současné pivovary, ale i tradiční památky.

Turisté se tak mohou seznámit s historií nejen oblíbeného nápoje, ale i klášterů a měst, která pivo vařila.

Pivní cyklotrasy na Plzeňsku
• 4 hlavní okruhy + 10 kratších variant (jeden okruh je určen pro pěší)
• délka: 25 – 66 km
• možnost stažení průvodce do mobilu
• soutěž o pivní ceny 

Jedním z okruhů je rokycansko-radnický měřící 66 kilometrů. Na něm se nachází osm funkčních a šest zaniklých pivovarů. Začíná v Plzni, vede přes Červený Hrádek, Kyšice, Rokycany, Radnice a Druztovou zpět do krajského města. Pokud se vám zdá trasa příliš dlouhá, existují i její kratší varianty, které najdete i s mapou ve zmíněném průvodci.

V Plzni je možné projít jeden pěší okruh. Nachází se na něm tři fungující minipivovary, Pilsner Urquell, Pivovarské muzeum a několik restaurací nabízejících regionální piva.

Užitečnou věcí je tzv. pivní pas, ve kterém jsou otevírací doby pivovarů a do kterého si uživatelé mohou zapisovat dojmy z návštěv a degustací. Bonusem je soutěž o ceny.

Přínos pro výrobce zatím není velký. Majitel a sládek minipivovaru Klenot-Radnice Josef Melich potvrzuje nárůst zákazníků pouze v řádu jednotlivců. Nevýhodou je, že alkohol nepatří za řídítka. Pokud budou chtít cyklisté piva ochutnat, budou muset počkat několik hodin, až z nich vyprchají, nebo si je budou muset odvézt domů.

Nad tímto se majitelé pivovarů většinou nepozastavují. „Zvláštní je spíš to, že cyklistům policisté vůbec dávají dýchat," říká Melich.

Daniel Straka