„Setkali jsme se s projektanty, krajskými i městskými odborníky na dopravu i cyklodopravu a věci se pohnou konečně dopředu,“ slibuje Aleš Tolar, náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí a dodává: „Kraj by měl začít ještě letos s budováním 3,5 metru široké asfaltové stezky z Chrástu až za Chlumek, kde město vybuduje sjezd z bývalé dráhy a propojí nový úsek stezky se současnou naučnou turistickou stezkou.“

Nový atletický tunel s moderním zázemím slouží Sportovnímu gymnáziu v Plzni.
OBRAZEM: Na plzeňském sportovním gymnáziu otevřeli nový atletický tunel

Konečně dojde i na projektování úpravy zbylé části bývalého drážního úseku na cyklostezku od Chlumku až po tunelový portál na Doubravce tak, aby veřejnost mohla využívat celý 7,5 kilometrový úsek bývalé tratě s ideálním výškovým uspořádáním pro pohodlnou cestu na kole. „Takové cyklostezky po zrušených železničních tratích znám třeba z Německa. Tam jsou oblíbené především pro svůj nenáročný profil, takže po ní rády jezdí celé rodiny, ale i in-line bruslaři. Určitě přitáhne zájem cyklistů nejen z Plzně, protože by sem mohla být převedena i páteřní cyklotrasa č.3 z Mnichova, přes Norimberk, Domažlice, Plzeň až do Prahy,“ říká cyklokoordinátorka a průvodkyně na kole Radka Žáková.

Nová asfaltová cyklostezka zabere zhruba polovinu šířky bývalého drážního náspu a zbude tak na něm dodatek pro projektování i dalšího způsobu využití do budoucna. „Zvažovanou variantou je například doplnit časem cyklostezku o souběžnou přírodní stezku pro běžce nebo i o odpočinková a vyhlídková místa na Berounku nebo prvky pro umístění železničních artefaktů a jiných atrakcí připomínající někdejší železnici,“ uzavírá Tolar.

V sobotu 28. ledna se v plzeňském DEPO2015 uskuteční druhý ročník festivalu CO.CON, který bude lákat hlavně příznivce sci-fi a fantasy.
Na fanoušky sci-fi a fantasy čekají postavy ze Star Wars i obří stavba z Lega

Projet se na kole po zrušených železničních tratích můžeme ale už nyní na několika dalších místech v Čechách. Sedmnáctikilometrová cyklostezka Varhany na Českolipsku spojuje Českou Lípu a Kamenický Šenov a jméno jí dal známý čedičový útvar Panská skála. Další je například Valdštejnova cyklostezka na Karlovarsku, jejíž obě větve, severní a jižní, začínají v Chebu a míří do Německa.