O městské byty je mezi Plzeňany velký zájem. Lidé chtějí nejvíc podlahovou plochu mezi 40 až 65 čtverečními metry. Na jeden takový byt chodí na magistrát až sto přihlášek. Letos radnice nabídla a zveřejnila od ledna do srpna 24 bytů k pronájmu a přihlásilo se 1570 žadatelů.

Počty dlouhodobě neobsazených městských bytů, které jsou ve špatném technickém stavu, a proto do nich nemůžou být stěhováni nájemníci, se daří rapidně snižovat.

PRÁZDNÉ I NĚKOLIK LET

V říjnu 2015 jich bylo podle radního pro správu městských nemovitostí Davida Šloufa (ODS) 311, nyní jich je jen 37. „Neobsazené byty jsme postupně opravili, přitom některé byly prázdné i několik let. Nebylo možné dát tam nájemníky, protože prostory neodpovídaly dnes běžným standardům,“ vysvětlil Šlouf. 

Městské byty v PlzniRadnice má v majetku cca tři tisíce bytů. Nájemné v nich je 82 korun za metr měsíční. Zájem je hlavně o menší byty; velkometrážní tolik nájemníky nelákají kvůli ceně.

28 MILIONŮ NA OPRAVY

Počty takových bytů se stále zvyšovaly - původní nájemník se odstěhoval nebo zemřel a namísto opravy se místnosti po něm zamkly a dál nepronajímaly. Do rekonstrukcí bytů napumpovala radnice jen vloni více než 28 milionů korun z přebytku hospodaření a z prodeje některých domů.

216 TISÍC ZA BYT

Vedoucí bytového odboru Zdeněk Švarc uvedl, že průměrná cena jednoho volného bytu vyšla na 216 tisíc korun (vč. DPH). „Nejprve byly opravovány byty s nižší předpokládanou cenou, následně byly nabídnuty žadatelům o městský byt. Z takto opravených bytů bylo inkasováno k polovině letošního roku nájemné 15,7 milionu korun,“ vypočítal Švarc.