„Běžecká dráha je součástí fitstezky na Homolce. Zatím byla dokončena první etapa. Trať dlouhá 380 metrů vede kolem fit prvků, na kterých si lidé v přestávce mezi běháním mohou protáhnout a procvičit tělo,“ říká Hana Hrdličková, vedoucí úseku urbanistické zeleně SVS. Povrch dráhy je koncipován tak, aby při dopadu na zem byly co nejméně namáhány klouby.

„V zahraničí se tento povrch používá při kondičním a rekreačním běhu poměrně často. U nás je to novinka. Uvidíme, jaké budou ohlasy,“ doplňuje Hrdličková.

SVS má v další etapě v plánu vystavět okruh s fitstezkou také pro děti. Záměr SVS je, aby dráhu využívala celá rodina. Rodiče si půjdou zaběhat a zacvičit a děti je mohou napodobovat na své dráze. Po celém obvodu mohou dospělí například posilovat svaly na rukou při závěsném ručkování nebo nohy na překážkové dráze. Po dokončení všech prací by měla dráha včetně dětské měřit kilometr. Kdy to bude, záleží podle Hrdličkové na finančních prostředcích.

Stezka je kromě několika různých podloží zpěvněna i bočně. „Celá dráha je vsazena do postranních dřevěných rantlů a ty jsou upevněny kovovými drny v zemi,“ popisuje Hrdličková.

Některým obyvatelům Slovan připadá netradiční dráha jako plýtvání penězi. „Říkal jsem si spíš, že město chtělo nějak využít dřevěný odpad ze stromů, a proto stezku udělalo. Že to má být běžecká dráha a ještě za půl milionu, mi přijde trochu bláznivé,“ nechal se slyšet jeden z kolemjdoucích Plzeňanů.

„Vždyť cesty tady nejsou nijak tvrdé, všude je hlína. V dešti se sice rozbahní, to se pak asi běhá špatně, ale myslím, že štěpka se zase lehce roznese i mimo cestu. Také si myslím, že to musí hnít, až to párkrát zmokne. Povrch se bude muset udržovat,“ dodává muž. Obává se i psích a kočičích exkrementů v dřevěné suti. Zároveň uznává, že na Homolku si chodí zaběhat poměrně dost lidí a po povrchu se běhá docela pohodlně.

SVS s průběžnou údržbou tratě počítá. „Občas se bude muset dřevěná štěpka doplnit,“ souhlasí s upozorněním Plzeňana Hrdličková.