„V plzeňském regionu se jedná o jedinečný projekt,“ říká manažer školy Jan Řepík. Nejznámější českou školou, která funguje na stejném principu, je pražský PORG Václava Klause mladšího.

Plzeňská škola sama sebe označuje jako 3 v 1. V jednom areálu se totiž bude zároveň nacházet základní škola, gymnázium a základní umělecká škola. Pro děti je připravena také družina a odpolední kroužky.

Škola rodiče budoucích prvňáčků neláká jen na materiální zázemí, ale také kvalitní vzdělávací služby. Vyučovat se bude podle programu Začít spolu, hodiny angličtiny povede rodilý mluvčí. Maximální počet dětí ve třídě je dvacet.

„Optimální počet je 18, na některé předměty budou děti rozdělené na poloviny,“ vysvětluje Řepík. Roční školné přijde na 18 tisíc korun.

V případě zájmu budou děti moci pokračovat ve studiu na osmiletém gymnáziu. Předběžně je také domluvena spolupráce s 31. základní školou, kam by mohly děti po prvním stupni přejít.

Další z variant, s níž škola počítá, je otevření i druhého stupně. Tady by ve studiu pokračovaly děti, které nepůjdou na gymnázium. Vedení školy zároveň nevylučuje ani variantu, že v areálu v budoucnu vznikne i mateřská školka.

Škola tak reaguje na měnící se rozložení dětí ve školách. Zatímco středoškoláků ubývá, mateřské školky v současnosti praskají ve švech. „Zároveň s tímto projektem se chystáme ukončit čtyřleté gymnázium,“ říká Řepík, podle nějž na gymnázium přicházejí deváťáci s nedostatečnými znalostmi i nízkým zájmem o studium.

Vedení školy počítá s tím, že zájem o vzdělávání na prvním stupeni základní školy nebudou mít jen rodiče dětí z Plzně, ale i okolních obcí, jako je Zruč nebo Třemošná.

Rodiče mohou své potomky do školy, která se bude nově jmenovat Gymnázium Františka Křižíka a základní škola, přihlásit do 29. března. Na neděli 25. března škola pro předškoláky připravila zábavné odpoledne s možností prohlídky školy.

Ačkoliv by škola ráda přijímala hlavně talentované děti, žádné přijímací zkoušky se konat nebudou. „Ze zákona to není možné,“ vysvětluje ředitelka gymnázia Šárka Chvalová.

Hana Pražáková