Zajímavé personální změny hýbají plzeňskými organizacemi. Politici, kteří neuspěli ve volbách, se dostávají na placená místa v úřadech, obvody rozšiřují seznam placených funkcí, turbulence postihly i úřednické posty.

Do veřejné správy se například vrátil bývalý tajemník magistrátu, právník Ivo Javůrek. Začal pracovat jako vedoucí kanceláře tajemníka na třetím městském obvodě, podle starosty trojky Radislava Neubauera (ČSSD) přišel víceméně na doporučení místostarosty Davida Procházky (Hnutí ANO 2011).

Javůrek byl dříve tajemníkem plzeňského magistrátu, z funkce ale odešel poté, co jej v roce 2008 přistihli policisté za volantem opilého, nadýchal 1,4 promile a skončil na záchytce. Javůrek byl tehdy považován za schopného a precizního úředníka, na své pozici ale zůstat nemohl. „Já jsem s jeho prací nadmíru spokojen, má obrovský přehled a zkušenosti. Je výrazně schopnější než jeho předchůdce," řekl Neubauer.

Měl na mysli dlouholetého tajemníka trojky Jiřího Mužíka. Ten po volbách funkci opustil na vlastní žádost a z úřadu odešel. Na jeho místo bylo vypsáno výběrové řízení, uspěl v něm bývalý vedoucí odboru dopravy Petr Baloun. „Funkci tajemníka převezme od 1. února," potvrdil Neubauer s tím, že do výběrového řízení se přihlásilo šest lidí.

Na Krajské správě a údržbě silnic (SUS) začal pracovat bývalý starosta Křimic Petr Otásek (Sdružení občanů Křimic). Po osmi letech skončil po volbách ve vedení křimického obvodu, vzdal se i postu tamního zastupitele. Teď nastoupil na správu a údržbu silnic jako technik přípravy. „Je to jen na částečný úvazek tři až čtyři hodiny denně, má smlouvu na dohodu zatím pro tento rok," potvrdil ředitel SUS Pavel Panuška. Otásek se má věnovat věcem kolem budoucího západního obchvatu města. Zřejmě rozhodly jeho zkušenosti, protože v době, kdy se stavěla dálnice kolem Plzně, pracoval jako koordinátor výstavby.

Na třetí městský obvod se chce zase vrátit do placené funkce bývalý starosta Jiří Strobach (JSNS).

„Zatím jsem nikde pracovat nezačal," potvrdil Deníku bývalý starosta centrální městské části. Po volbách Strobach přešel do opozice, kde dostal neplacenou funkci šéfa kontrolního výboru. Noví zastupitelé odhlasovali tento post jako neuvolněný, což před volbami nebývalo. Možná se to ale ještě změní.

„Pracujeme na tom, aby se funkce uvolnila," potvrdil starosta Neubauer. Pak by Jiří Strobach chodil šéfovat kontrolnímu výboru v pracovním poměru s pracovní dobou a mzdou.

Stejné to bylo i na druhém městském obvodě. Tam se stal šéfem kontrolního výboru Bohuslav Rada (Hnutí ANO 2011), což zastupitelé odhlasovali jako neuvolněnou funkci. Po čase ale rozhodnutí přehodnotili a změnili funkci na uvolněnou. Slovany teď mají dokonce tři místostarosty (jednoho neuvolněného) a placeného šéfa kontrolního výboru.

Změny čekají i magistrát. Na pozici tiskové mluvčí tu k poslednímu únoru skončí Zdeňka Kubalová. „Od 1. března ji nahradí nynější zpravodajka ČTK Eva Barborková," potvrdil primátor Martin Zrzavecký (ČSSD). Řekl, že výběrové řízení nebylo vyhlášeno, protože jde o zástup za mateřskou dovolenou v rámci kanceláře primátora. Zdeňka Kubalová se přesune na jinou pozici související s koordinací evropského hl. města kultury.