„Snažíme se prodejce maximálně kontrolovat a pokud máme nějaké pochybnosti nebo je ještě neznáme, děláme i kontroly přímo na jejich farmách či u pěstitelů,“ říká Popp. Kromě pár případů s živočišnými produkty neměl nikdy problém.
„Pouze jeden zájemce o prodej nebyl schopen prokázat původ másla, které chtěl nabízet, proto jsme ho na trhy nepustili. Každopádně, kdyby někdo na trhy přece jen přijel se zbožím z velkoobchodu, odhalilo by se to okamžitě na místě,“ uvádí Popp.
Ne všude jsou ale kontroly tak pečlivé. „Máme informace, že na několika místech v České republice se na farmářských trzích objevují falešní farmáři. Samozřejmě, že to kazí celkovou image trhů, jejichž cílem je nabízet kvalitní a chutné potraviny. To je také důvod, proč sem lidé chodí. Chceme proti falešným farmářům bojovat,“ říká prezident Společnosti mladých agrárníků Petr Mareš. Doporučuje proto provozovatelům farmářských trhů, aby si důkladně prověřili prodejce a dbali na uvedení původu potravin. Zároveň radí zákazníkům, aby se farmářů nebáli zeptat, odkud pocházejí jejich potraviny.
„Čeští zemědělci, kteří prodávají poctivě zpracované potraviny, jsou výskytem falešných farmářů rozhořčeni a shodují se, že proti nim budou společně bojovat. Nedovolíme, aby tito podvodníci zkazili pověst českým farmářům,“ uzavírá shodně za zemědělce Mareš.
Deníkem oslovení farmáři a pěstitelé z Plzeňského kraje zatím s podvodníky zkušenosti nemají. „Určitě se vyskytují, je na provozovatelích trhů , aby si to ohlídali. V současné době je po domácí produkci obrovská poptávka. S trhy v Plzni, ať na nádvoří hotelu Gondola nebo u zahradnictví u Fischera, jsem maximálně spokojen,“ uvádí jeden z pěstitelů zeleniny.