Jeho oblíbeným terčem byla Fakultní nemocnice Plzeň, které tvrdě kritizoval příspěvky na sociálních sítích. Napsal např., že dítěti s covidem „vetřeli na sliznici nějakou chemikálii, aby onemocnělo a oni to mohli dát na facebook“. U plzeňského městského soudu, kde se nyní začal zpovídat ze šíření poplašné zprávy, už ale tak drsný nebyl - hned několikrát se rozbrečel a musela ho utěšovat jeho obhájkyně.

Kromě již zmíněného názoru u dítěte s covidem Jungmann komentoval příspěvek o očkování „Jak je ta depopulalizační vakcína nastavená, jsou to ty dva roky? Kdy potom každý zemře?“ U příspěvku, kde si lékař posteskl, že umírají i mladí lidé a oni s tím nemohou nic dělat, napsal: „Já si myslím, že je schválně nějak zabíjíte, abyste měli čísla. Určitě jim dáte něco do pití, nebo nějaký jed místo léků.“ Všechny články přitom sdíleli další uživatelé sociální sítě, v jednom případě jich bylo přes čtyři sta.

Techmania Science Center byla založena v areálu podniku  Škoda v Plzni roku 2005, pro veřejnost se otevřela v listopadu 2008.
Techmanii chce převzít kraj. Výměnou za většinu v dozorčí a správní radě

„Úmyslně způsobil nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřoval poplašnou zprávu, která je nepravdivá, takový čin spáchal za jiné události vážně ohrožující život nebo zdraví lidí,“ uvedla v obžalobě státní zástupkyně.

Jungmann se u soudu hájil tím, že odmala trpěl depresemi a úzkostmi a když přišel covid, situaci neunesl. Nedokázal se vyrovnat se zákazy, s nošením roušek, které považoval za ponižující, či s tím, že vláda nedodržovala sliby ohledně ukončení lockdownů. „V dubnu 2020 jsem skončil v práci, kde jsem dělal elektrikáře, a šel na nemocenskou, kde jsem byl až do května 2021. Dlouho jsem jen ležel v posteli a vídal pouze své rodiče, až později jsem začal aspoň chodit se psem,“ tvrdil soudu Jungmann s tím, že čas věnoval procházení internetu a čtení článků o covidu. „Byl jsem úplně v koncích, mimo realitu. Už jsem nevěděl, co je pravda a co není, čemu mám věřit,“ řekl. Začal hodně diskutovat na sociálních sítích, kde psal komentáře kritizující očkování, testování, opatření a podobně. V přestupkovém řízení dostal tisícikorunovou pokutu za to, že vyzýval k pogromu na nosiče roušek nebo za názory, že se odmítá stýkat s očkovanými, že se bude vídat jen se sobě rovnými. Za útoky na nemocnici pak byl rovnou postaven před soud. „Promítal jsem tam jen to, co jsem četl. Bylo to určeno na světovládce, ne na nemocnici,“ hájil se.

Jan Jungmann u plzeňského městského soudu.Jan Jungmann u plzeňského městského soudu.Zdroj: Deník/Milan Kilián

Státní zástupkyně připomněla, že zdravotníky osočoval v době, kdy byli na maximu možností a umíralo nejvíce lidí. Muži, jemuž za zločin šíření poplašné zprávy hrozí až osm let vězení, neboť ho spáchal za nouzového stavu, navrhla dvouletý trest, odložený na stejně dlouhou zkušební dobu. Jungmannova obhájkyně žádala zproštění obžaloby, mimo jiné kvůli jeho zdravotním problémům. Podle soudní znalkyně z oboru psychiatrie ale Jungmann netrpí duševní poruchou a byl schopen rozpoznat nebezpečnost svého jednání pro společnost.

Soud vyhlásí rozsudek až v červenci. „Senát se bude podrobněji radit, bude také nutné nastudovat judikaturu,“ vysvětlil předseda senátu Josef Prach.