„Jestli jsme letos ještě nemohli mluvit o nějaké epidemii, tak myslím, že teď začíná. Jak mávnutím kouzelného proutku léčíme od minulého pondělí samé skutečně ošklivé hnisavé záněty horních cest dýchacích, dutiny, záněty středního ucha a angíny. Souvislost s počasím to asi nemá, jedná se většinou o infekce,“ říká lékařka ORL Eva Kastnerová.

Na Doubravce se zase rozšířily neštovice. „Několik virových onemocnění jsme zaznamenali minulý týden, chodí například více dětí se spálou,“ popisuje situaci plzeňská dětská lékařka Dana Kabzanová.

Podobné zkušenosti má i další praktická pediatrička Alena Šebková. „Objevují se neštovice, jinak řeším většinou takový pel mel nemocí. Patří mezi ně onemocnění horních cest dýchacích, virózy, spálová angína. Teď máme plnou čekárnu, ale to je při každém pondělku,“ uvedla včera Šebková.

Doplňuje, že nejvíce marodí právě děti ze školky. „Málokterý rodič s nimi může po nemoci zůstat doma, takže dítě jde do školky ještě v době rekonvalescence. Má oslabenou imunitu a snadněji se nakazí. Pak často do týdne onemocní znovu,“ vysvětluje lékařka. Ideální by bylo, aby malý pacient zůstal po ukončení nemoci doma ještě týden.

Přeplněnou čekárnu v Mánesově ulici měla včera i dětská lékařka Jaroslava Pospíšilová. „Je znát, že nemocných dětí přibylo, není to ale ještě tak hrozné. Určitě to nemohu srovnávat například s epidemií. Nejčastěji léčíme různé virózy, angíny, kašle a spálu,“ říká Pospíšilová. Vysvětluje, že nejpříznivější počasí pro viry jsou teploty kolem nuly.