Astronomové v průběhu nebeské podívané měřili teplotu i osvit neboli množství slunečního světla. „Krátce po začátku zatmění byl naměřen osvit 33 257 luxů, postupně klesl až na 13 850 lx. Poté znovu začal růst až na 57 563 lx, na konci byl tedy osvit více než čtyřnásobný než při maximální fázi zatmění," říká Lumír Honzík z Hvězdárny a planetária Plzeň, který na náměstí T. G. Masaryka se svými kolegy rozbalil devět dalekohledů s filtry. V průběhu zatmění se u nich vystřídaly stovky lidí. „Chvílemi to tu vypadalo jako demonstrace, tolik tu bylo lidí," smál se ředitel hvězdárny.

Pozorování probíhalo také na Mikulášském náměstí a v Techmanii. Sem kromě několika škol přijela i 73letá Plzeňanka Jana Řežábová z Košutky, již jevy, jako je zatmění Slunce a Měsíce, velmi zajímají. Dorazila, protože prý doma nemá nic, přes co by mohla zatmění bezpečně pozorovat. Jana Řežábová použila čtvery sluneční brýle. „Mám to celé červeně a vidím to stejně jako tady v dalekohledu," prohlásila Plzeňanka.

Ve Spáleném Poříčí se pozorovatelé sešli na náměstí před radnicí. Dalekohledy tam umístil a pomůcky pro sledování pouhým okem přinesl Josef Mucha, majitel zdejší soukromé hvězdárny. „Veřejné pozorování jsem tu už dělal při minulém částečném zatmění v roce 2008. Tehdy ale bylo zatmění podstatně menší, nějakých osmnáct dvacet pět procent, dnes je to samozřejmě zajímavější. Lidé si mohou půjčit svářecí sklíčka nebo brýle se solární astrofólií, která do objektivu dalekohledu nebo do lidského oka propouští pouze tři procenta světla, tudíž je to bezpečné," vysvětloval.

O zatmění byl ve Spáleném Poříčí zájem. Už když Měsíc začal sluneční kotouč ukrajovat, pozorovali jej první lidé, kolem desáté hodiny se na náměstí začaly střídat spálenopoříčské školy a do dalekohledů se dívali nejmenší děti i gymnazisté.

Josef Mucha musel téměř neustále upravovat nastavení dalekohledů, aby z jejich okulárů úkaz nezmizel. „Když pozorujeme hvězdy, je to něco jiného. Dalekohled se nastaví tak, že je vlastně sleduje sám," říkal. Lidé si nebeské divadlo pochvalovali a když zatmění dosáhlo maxima, stály se u dalekohledů fronty.

Mezi těmi nejmenšími nadšenci byl například Karel Holub z 2. A, který s sebou dokonce nosil papírovou televizní kameru a mikrofon a ze zatmění se chystal udělat reportáž. „Já jsem kameraman, reportérka bude Natálka. Máme i svědka," popisoval svoji práci s tím, že hned po zatmění budou děti natáčet reportáž o vraždě.

Páteční zatmění Slunce bylo na dlouhou dobu poslední, příští bude viditelné v červnu 2021, Měsíc ale zakryje jen cca osm procent hvězdného kotouče. Na srovnatelné zatmění Slunce si počkáme až do 12. srpna 2026, kdy bude zakryto až 86 procent disku.