„Jeli jsme bez zastávek – první část spíš vlažněji a postupně jsme zrychlovali. Byla to pohodová etapa a jízdu jsme si vyloženě užívali,“ podotkl palubní mechanik David Kilián z Plzně. V závodní tatře, kterou řídí Martin Kolomý, s ním jede ještě jeho bratr René.

Mnohem větší problémy měl tým ve středu, kdy se jim ´podařilo´ položit kamion na bok. Dostat ho zpět na všechna čtyři kola trvalo hodinu a půl, do cíle tak trojice dorazila až sedmnáctá. A co se vlastně stalo? Vše se stalo v dunách, kdy je všude okolo jen a jen písek. „Vyhoupli jsme se na vrchol duny a velkým překvapením pro nás bylo zapadlé závodní auto s ulomeným kolem,“ popisuje příhodu řidič Martin Kolomý.

Ve snaze nepřejet auto před sebou zůstala tatra stát, poté se převrátila a dopadla těsně vedle zapadlého závoďáku. Posádce ani kamionu se nic nestalo. Na kola Čechům pomohl tým Brazilce Andrého Azeveda, i on jede Dakar s českou tatrou. „Mrzí mě, že nám některé posádky, které jely okolo, vůbec nepomohly,“ poznamenal David Kilián.

Dakarskou rallye ale provází i veselejší okamžiky, zvlášť když závodní truck nemá žádné vážnější poruchy. „Potkáváme se v bivaku s naší závodní tatrou. Kluci Kiliánovi jsou lehce pobledlí, Martin samozřejmě vysmátý od ucha k uchu,“ popisuje Zdeněk Voda z CDT. Řidič Martin Kolomý prý jen poznamenal, že auto šlape, jak má. „Jedeme v klidu, bez divočení,“ dodal Kolomý, zatímco se jeho kolegové snaží na tváři vyloudit úsměv. Proč se nesmějí, dojde Zdeňku Vodovi v okamžiku, kdy mu polští novináři přinesou fotky jejich zelené tatry. „Říkám tomu Martinův nízký let,“ směje se Voda.

Dál i bez Lopraise

Posádku, kterou ze dvou třetin tvoří Plzeňané, posunula o příčku výš i úterní nehoda Aleše Lopraise, který musel ze závodu odstoupit. Jako šofér doprovodného vozu jede s Loprais Tatra Teamem i další Plzeňan Josef Rajtmajer. „Naložení tatry a cesta do kempu z místa nehody nám trvala celou noc,“ vzpomíná mechanik. Aleš Loprais už odletěl do ČR s poraněnými obratli, Petr Almáši, který nehodu způsobil, zatím zůstává v Jižní Americe na pozorování v nemocnici. „My pokračujeme do Limy jako doprovod druhému závodnímu kamionu našeho týmu. Ten řídí Tomáš Vrátný,“ dodal Plzeňan.