V Chráněné krajinné oblasti Brdy sice ještě nejsou vyznačené všechny cyklostezky, nicméně tamní lesy cykloturisty lákají k vyjížďkám, a letos dostanou náhradu. Destinační agentura Brdy dá v půli května do oběhu mobilní aplikaci, která jim i pěším trasy vynahradí. A to je jen jedna z novinek, jež letos na cyklisty v kraji čekají.

„V aplikaci, která bude od 15. 5. ke stažení na Google Store a webu idos a bude fungovat i offline, bude kolem třiceti cyklovýletů a třiceti pěších. Trasy jsou po celých Brdech, v plzeňské i středočeské části, a aplikace nabídne jejich popis, náročnost, výškový profil, zajímavosti…“ popisuje manažer agentury Luboš Gardoň s tím, že v květnu vyjde i aktualizovaná mapa Brd a v ní budou vyznačeny všechny cyklo- i pěší stezky stezky, s nimiž se do budoucna počítá.

V Klatovech rámci třetí etapy obnovy historického parku v Mercandinových sadech vzniknou další smíšené stezky pro chodce a cyklisty o celkové délce cca 1,2 km s asfaltovým a mlatovým povrchem. Cyklisté se rovněž dočkají nové stezky z Klatov do Sobětic, kde Ředitelství silnic a dálnic plánuje opravu silnice na Horažďovice a město Klatovy se bude podílet právě vybudováním stezky pro chodce a cyklisty při silnici.

Ilustrační foto.
Hněvnice připravují parcely pro domky, v obci se nestavělo od války

Na sousední Strakonicko plánují prodloužit svou naučnou stezku pro pěší i cyklisty obce ze sdružení obcí na povodí Hradišťského potoka na hranicích Klatovska a jižního Plzeňska, kam patří Chanovice, Oselce, Nezdřev a Hradiště. „Letos chceme pokračovat ve vylepšování loni vytýčené stezky především ohledně úpravy povrchů. Budeme také doplňovat značení a nějaké herní prvky. Přidává se k nám i sousední Kadov, který je známý viklanem a krásnou přírodou, a na jeho území bychom ten náš zhruba pětadvacetikilometrový okruh rozšířili o dalších devět kilometrů,“ uvedl starosta Chanovic Petr Klásek.

Informační centrum Poběžovice na Domažlicku zve první srpnovou neděli na Cykloputování Českým lesem. „Jedná se o akci mikroregionu Dobrohost. Účastníci můžou vyjet odkud chtějí, na sedmi stanovištích si vyzvednou startovací kartu a následně projíždějí nejen po cyklotrasách Českého lesa. Je to vlastně taková 'Tour de hospody', protože většina zastávek se nachází v hospodách. V nich účastníci získají razítka po nasbírání všech budou odměněni. V letošním roce bychom vše také chtěli propojit s našimi německými partnerskými městy, v tuto chvíli je to v jednání a podrobnější informace budeme vědět zhruba v květnu,“ zve Dominika Adamcová y poběžovického infocentra.

Břasy na Rokycansku budou letos protahovat cyklostezku v areálu Ultramarinka tak, aby vedla už od vstupní části. Cyklistům, zejména těm odvážnějším či hravějším, jistě udělá radost i další letošní plán Břas. Obec pro letošek počítá s rozšiřováním možností volnočasového areálu a v jedné části Ultramarinky postaví pumptrackovou dráhu. Na zvlněné dráze se používá “pumpování” (pohyb nahoru a dolů) jako hnací síla jízdního kola namísto šlapání.

Ilustrační foto
Řidiče v létě potrápí uzavírky

Rozšířit cyklistům komfort by chtěly i Rokycany. Plánují propojení již existujících úseků stezky číslo 3 od kruhového objezdu na Plzeňské směrem na Klabavu. Zatím ale město nemá hotový projekt, takže v letošní sezoně se zřejmě cyklisté nedočkají.