„Měl jsem holuba, který byl mistrem Evropy,“ pochlubil se například jeden ze zakladatelů Karel Smola, který se chovu věnuje už přes šedesát let a dříve se zabýval i holuby poštovními. Čím to je, že se dnešickým chovatelům tak daří? „Věnujeme se tomu už dlouho a s velkým zaujetím,“ míní Smola, podle něhož je zejména důležité žádný chov neošidit. „Všechno, co do něj dáte, se vám totiž vrátí.“

Na výstavy jezdí chovatelé po celé Evropě, letos například až do slovenské Nitry. Na výstavu v Lipsku před několika lety byl dokonce vypraven celý autobus, zaplnili ho samotní chovatelé, ale i jejich rodiny a další zájemci.

Výstavy však Dnešičtí pořádají i dvakrát ročně doma, přímo v obci mají už od poloviny šedesátých let svůj výstavní areál. „Vybudovali jsme ho vlastníma rukama. Příspěvek svazu byl tehdy pětadvacet tisíc, jeho dnešní hodnota je však kolem pěti milionů,“ vypravuje Smola. Když nejsou výstavy, půjčuje si halu dnešický střelecký klub Cinderella.

Dnešičtí chovatelé mají i ve svých řadách i mladší generaci, podle místopředsedy svazu Josefa Janouška by jich ale mohlo být víc. „Možná mají obavu ze zodpovědnosti,“ míní chovatel, který se sám holubům věnuje od deseti let a v současné době má 35 chovných párů. Na jaře však mívá Janoušek až 150 holubů.