Jedním ze základních témat spolupráce by měla být plánovaná spalovna v Chotíkově, díky níž by byl komunální odpad využíván i k výrobě tepla. Dohoda se prý vzhledem k možnosti čerpat evropské dotace podepisuje za pět dvanáct. „Žádost o dotaci z operačního programu Životní prostředí chceme podat v březnu příštího roku, nejzazší termín je pak červen,“ uvedl poslanec a místopředseda výboru pro životní prostředí PS PČR Vladimír Dlouhý.

Hlavní investor spalovny, Plzeňská teplárenská, může jako stoprocentně městská firma získat z EU až čtyřicet procent nákladů. Celkové náklady zařízení by se mohly vyšplhat až na tři miliardy korun, stavět by se mohlo začít už v roce 2012. Spalovna, která by podle plánu mohla ročně zpracovat až sto tisíc tun odpadu nejen z Plzeňska, ale podle dohody i ze vzdálenějších míst Plzeňského kraje, by měla být do zkušebního provozu uvedena koncem roku 2015 nebo začátkem roku 2016.

„Jde o průlomovou dohodu, na spolupráci se nyní budou podílet všechny zainteresované strany,“ uvedl krajský radní pro životní prostředí Petr Smutný, podle něhož přinese zařízení pro energetické využívání odpadů v Chotíkově zejména méně starostí pro obce kam s odpady. „Také ubydou starosti, kde vzít teplo, a v neposlední řadě se občanům sníží náklady za odvoz odpadu na skládky,“ dodal Smutný. V současné době stojí uskladnění jedné tuny komunálního odpadu na skládce tisíc korun. V souladu s evropskými směrnicemi by se mohl tento poplatek do budoucna až zdvojnásobit, snahou je totiž skládkování znevýhodňovat.

Proti spalovně v Chotíkově vznikla minulý týden petice, jejími organizátory je Strana zelených (SZ). „Jsme proti výstavbě spalovny a požadujeme zveřejnění všech informací,“ vyjádřil se předseda krajské organizace SZ Lubomír Bardzák. Podle něj není spalovna nejekologičtější cestou nakládání s odpady. Generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela však tento tah považuje za lacinou předvolební kampaň. „Chtějí hlasy za každou cenu a jen straší lidi. Abychom předešli případným politickým sporům, vznikla tato čtyřdohoda. Může k ní přistoupit i jakákoli obec, která není ve svazu obcí a měla by zájem spolupracovat,“ uvedl Drápela.