Tisíce domácností zůstaly v neděli od brzkého rána bez tepla a teplé vody. Prasklo totiž potrubí, kterým jsou Bolevec, Košutka i Vinice napájeny teplem z městské teplárny.

„Je problém umýt nádobí, na teploměru máme asi 17 stupňů, takže na větrání to moc není. Naštěstí jsem se ráno ještě stihla vysprchovat. Doufám, že to večer znovu pustí," řekla jedna z obyvatelek Tachovské ulice v bolevecké části sídliště. Teplárnou je na Severním Předměstí zásobováno asi 50 tisíc lidí.

Podle zástupce Plzeňské teplárenské Jaroslava Hudce zjistil dispečink teplárny asi v 5 hodin v neděli ráno únik horké vody z hlavního tepelného napáječe o průměru 500 milimetrů. „Během hodiny se podařilo lokalizovat místo poruchy, potrubí je tam vedeno v tzv. kanále, což poněkud usnadňuje opravu oproti stavu, kdy by bylo uloženo přímo v zemi. Dodal, že není třeba vypouštět 120 stupňů horkou vodu o tlaku 20 atmosfér z celého systému, ale jen ze sekce, kde došlo k poruše. Hlavní přivaděč je totiž rozdělen.

Dělníci našli na potrubí asi půlmetrovou podélnou trhlinu na spodní straně roury. „Poškození se opravuje, předpokládáme, že večer bude oprava dokončena," uvedl Hudec. Vzhledem k tomu, že jde o rozsáhlou prasklinu v jinak zcela zdravém potrubí, považují odborníci závadu za neobvyklou a dosud se s ní v Plzni nesetkali.

Jaroslav Hudec z Plzeňské teplárenské v neděli po 20. hodin uvedl, že závada bude kolem deváté večer odstraněna, spravený úsek potrubí se naplní vodou a lidé na Lochotíně budou mít o půlnoci na pondělí teplé radiátory.

Po deváté hodině večer bylo potrubí opraveno a lidé se o půlnoci dočkali tepla. Na některých místech ale došlo k zavzdušnění potrubí, tím pádem teplá voda mohla dorazit až po odvzdušnění těchto částí.

Foto z nedělní havárie