Tím bylo vyhnání zvířat, která se začala nebezpečně přibližovat lidským obydlím. „Trvale se na tomto území pohybuje asi 30 divočáků, kteří mají teritorium na nehonebních pozemcích. Jejich počet nelze redukovat individuálním odlovem,“ poznamenal před akcí Marek Kůs z odboru životního prostředí magistrátu.
Obyvatelé Valchy a také Lhoty si už dlouhodobě stěžovali, že divočáci jsou stále drzejší a pronikají i na zahrady jejich domů. Právě Valcha je pro tato chytrá zvířata ideálním místem – je tam všechno, co k životu potřebují. Voda z potoka, bahno i spousta potravy, kterou jim lidé nabízejí na kompostech umístěných na okraji pozemků. „Právě kompost se zbytky ovoce a dalších potravin je pro ně jako prostřený stůl. Divočáci potravu cítí až na 40 metrů a překonat plot pro ně není překážkou,” popsal Klůs. Prasata už napadla psy, některá se přestala bát lidí, došla si i na autobusovou zastávku.

Magistrát se proto spolu se Správou veřejného statku rozhodl uspořádat tuto monstrozní ´zastrašovací´ akci. „Zúčastnilo se jí 26 lidí z mysliveckého sdružení. Procházelo se i nehonebními pozemky. Museli jsme mít souhlas majitelů pozemků, v tomto ohledu to bylo opravdu výjimečné,“ potvrdila Dagmar Svobodová, vedoucí odboru životního prostředí magistrátu. Už několik dní dopředu úřady naháňku avizovaly a varovaly místní občany. „Omezte v této lokalitě z důvodu bezpečnosti svůj volný pohyb,“ psalo se na letácích nalepených na Valše.

Hon ale nakonec velké omezení pro lidi neznamenal. „Myslivci prošli postupně pěti vytipovanými úseky. Na nutnou dobu se vždy procházený úsek uzavřel – opáskoval se, zároveň ho hlídali městští strážníci. Potom se místo zase uvolnilo a postupovalo se dál,“ vysvětlila Dagmar Svobodová z magistrátu.

„Já jsem o tom ani nevěděla, nakonec mi to řekly kamarádky na zastávce. Ale nebylo to tak hrozné, jak se o tom mluvilo. Nesmělo se jen do lesa, po vesnici to normálně šlo,” popsala místní obyvatelka Jana.

Akce začala kolem půl deváté dopoledne, po druhé hodině odpoledne se poslední leč znovu zpřístupnila.